Přijďte se podívat na Mars!
Datum: Monday, 08. September 2003
Téma: Různé


Zpráva z brněnské hvězdárny.

Podlehli jste koncem srpna „šílenství“ kolem výjimečného přiblížení planety Mars k naší Zemi? Ať už bude vaše odpověď jakákoli, určitě byste neměli na oranžový Mars zapomenout ani v měsíci září. Na sklonku léta a počátkem podzimu je totiž tahle sousední planeta docela hezky pozorovatelná prakticky každý večer. Jediné, co potřebujete, bude pěkná, jasná obloha a samozřejmě skutečně veliký astronomický dalekohled. Například takový, jaký se nachází na brněnské hvězdárně na Kraví hoře. Obraz sice nebude tak "bohatý" jako na snímcích z kosmických sond, avšak s dalekohledy na Kraví hoře uvidíte světlou polární čepičku kolem jižního pólu planety a také celou řadu tmavších skvrnek na povrchu samotné planety.

Mars na brněnské hvězdárně sledují za jasného každý den kromě neděle, vždy od 20 hodin. Takže pokud jste se na něj dosud nepodívali a nebo pokud si chcete krásu Marsu vychutnat bez nervózního postávání v nekonečně dlouhé frontě, pak se sem v září určitě přijďte podívat.

Kromě toho se můžete o Marsu dozvědět i leccos zajímavého v multivizuálním pořadu Marťanské písky, jenž hvězdárna uvádí pod umělou oblohou planetária každou sobotu v 19 hodin, eventuálně během jiného výpravného představení Nebeský cestopis, který se pro změnu uvádí každou středu, opět v 19 hodin.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=208