Není mamma jako mamma
Datum: Saturday, 07. May 2005
Téma: Meteorologie


Snad každý, kdo alespoň trochu pozoruje bouřky a bouřkovou oblačnost, se setkal se zvláštností kumulonimbu, která v meteorlogické terminologii nese název mamma (anglicky mammatus). Tato zvláštnost vypadá jako výběžky ve tvaru ženských prsů, které visí ze spodní části oblaku směrem dolů. A právě pro bouřkovou oblačnost je tato zvláštnost typická. Rozhodně se však nevyskytuje jen u kumulonimbů, ale i u jiných oblaků, o čemž bude řeč v tomto krátkém článku.



Autor snímku: Marcel Zachar

Krásný příklad zvláštnosti Cumulonimbus mamma vidíte na snímku. Příčinou jejího vzniku je ve většině případů rozpad kumulonimbu, což vede ke slábnutí bouřky. Každý jednotlivý výčnělek mammy představuje vlastně oblast jednoho sestupného proudu a právě proto visí výčnělky směrem dolů. Existují však i případy, kdy sice mammu vidíme, ale její přítomnost nemusí nutně svědčit o tom, že se bouřka rozpadá. Pokud je totiž dost daleko od místa pozorování rozsáhlá bouřka, pak právě na velkou vzdálenost můžeme mammu vidět, a taková bouřka může ještě dost dlouho přetrvávat. Velmi výrazná a typická bývá mamma u supercelárních bouří, ale ty se v našich podmínkách vyskytují velice zřídka. Nejčastěji (možná pokaždé) se mamma objevuje na spodní straně kovadliny, tedy na oblaku Cb incus. Následující obrázek ukazuje další příklad mammy u kumulonimbu.

Autor snímku: Patrik Trnčák

Jak už bylo naznačeno v úvodu, není mamma výsadou jen bouřkové oblačnosti, ale pochlubit se s ní mohou i další druhy oblaků. Konkrétně to jsou Cirrus, Cirrocumulus, Altocumulus, Altostratus a Stratocumulus. Typický tvar zvláštnosti mamma zůstává u všech uvedených oblaků stejný, rozdíl je velice často v barvě. Zatímco u kumulonimbů bývá barva dost tmavá (ale může být například i žlutá, když je mamma v podvečerních hodinách osvětlena Sluncem zdola), tak hlavně u cirrovité oblačnosti to bývá čistě bílá barva, jen pokud je Slunce nízko nad obzorem, pak mamma nabývá odstínů žlutých až načervenalých. Rovněž u altokumulové oblačnosti bývají barvy mammy poněkud světlejší. Dost tmavá barva se vyskytuje u stratokumulů, zvlášť pokrývají-li ve vyšší vrstvě celou oblohu anebo nachází-li se nad nimi ještě další oblačnost. V takovém případě může někdo tuto mammu zaměnit za mammu u kumulonimbu. Na následujícím snímku vidíme krásný příklad oblaků Stratocumulus mamma.

Autor snímku: Michal Kroužel

Nakonec se ještě zmíním o tom, jak mamma vzniká. Už jsem zmínil, že je spojena se sestupnými proudy, tedy klesajícím vzduchem. Tento vzduch je chladnější a tím pádem i těžší než okolní vzduch a právě z tohoto důvodu klesá. Při klesání se sice otepluje, ale vzhledem k tomu, že je nasycený, dochází uvnitř něj k odpařování vodních kapiček nebo ledových krystalků. Na odpařování je potřeba určité množství tepla, což má za následek, že se vzduch při svém klesání ochlazuje pomaleji než kdyby byl nenasycený vodní parou. Pokud je pro odpařování potřeba více energie než je vytvářeno oteplováním způsobeným klesáním vzduchu, pak vzduch bude pokračovat v klesání a budou se vytvářet oblačné výrůstky (mamma). U cirrovité oblačnosti je pak vznik mammy spojen především s vlněním ve vysoké vrstvě atmosféry. Na závěr ještě jeden snímek stratokumulu mamma.

Autor snímku: Michal Kroužel






Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=691