V zorném poli: Mars
Datum: Thursday, 03. January 2008
Téma: Planety


Ve středu 30. ledna 2008 kolem poledne našeho času do planety Mars narazí planetka označovaná "2007 WD5". Tedy narazí… V tomto okamžiku je pravděpodobnost takové události odhadována na 1:25. Stále je tudíž možné, s 96procentní pravděpodobností, že těleso 2007 WD5 sousední planetu spolehlivě mine.

Pokud však ke kolizi přeci jenom dojde, pak se můžeme těšit na úžasné divadlo: Těleso o průměru přibližně padesát metrů narazí rychlostí 50 000 kilometrů v hodině do oblasti kolem Marsova rovníku. Při dopadu se uvolní energie odpovídající třem megatunám trinitrotoluenu, což dá za vznik kráteru o průměru jeden kilometr.

Bohužel, při pohledu z České republiky dramatickou srážku určitě nezahlédneme - planeta bude v té době hluboko pod obzorem. Celou událost však budou z bezprostřední blízkosti sledovat umělé družice zavěšené na dráze kolem planety a také průzkumná vozidla přímo na Marsově povrchu.

Ať už ke kolizi planetky 2007 WD5 s Marsem dojde či nedojde, oranžová planeta v těchto dnech určitě stojí za pozornost. Mars se na sklonku roku 2007 přiblížil k Zemi, proto je nyní pozorovatelný prakticky po celou noc: od večerního soumraku až do ranního rozbřesku. Nachází se v souhvězdí Býka a na první pohled vypadá jako velmi jasná "hvězda" se zřetelně oranžovým odstínem. Dalekohledem je patrný nejen drobný kotouček planety, ozdobený světlou polární čepičkou, ale také nejvýraznější povrchové útvary.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1067