Skvělé úlovky zimního rána
Datum: Tuesday, 01. March 2005
Téma: Meteorologie


Dnešní ráno patřilo bezesporu mezi nejstudenější za tuto zimu. Dokonce i v Praze klesly ranní teploty pod –10 °C, což je na zdejší poměry skutečně nefalšovaná sibiřská zima.

Nemůže být sporu o tom, že na jiných místech naší republiky to mohlo být až –20 °C. Právě proto, bylo dnešní ráno jako dělané pro lovce halových jevů, neboť těm je dobře známo, že některé halové jevy se mohou vyskytovat i na ledových krystalcích vznášejících se ve volné atmosféře. A těch bývá po tak mrazivé noci v ovzduší víc než dost.

Nezávisle na sobě jsme s Martinem Viláškem ve stejnou dobu pozorovali stejný jev – halový sloup. On v Ostravě, já v Praze. Podívaná to byla rozhodně impozantní a pokud se mohu přiznat, tak já osobně jsem tak výrazný halový sloup doposud na vlastní oči neviděl. Štěstí, že jsme měli oba po ruce fotoaparát. Jistě jsme nebyli jediní, kdo dnes ráno pohlédl k vycházejícímu Slunci a pořídil fotky. Pošlete nám svá případná pozorování, rádi je zveřejníme, případně předáme Patriku Trnčákovi, který vede statistiku pozorování halových jevů u nás.

Horní část halového sloupu, autor Petr Skřehot, Praha 13-Velká Ohrada.

Úplný halový sloup, autor Martin Vilášek, Ostrava-Lhotka.Navíc zhruba od 11 hodiny dopolední až do téměř 14 hodiny (na některých místech možná i déle) bylo možné pozorovat i tzv. malé halo, které zachycuje poslední obrázek. Autorem je Martin Vilášek, Ostrava.


Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=658