Expedice Mars 2008 míří na Brno
Datum: Thursday, 11. December 2008
Téma: Kosmonautika


Už jen pár chvil zbývá do vypuknutí semifinále Expedice Mars 2008 – tentokrát poprvé v prostorách Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.

V pátek 12. prosince se na Kraví Hoře sejde 25 dětí, které úspěšně splnily již dvě kola této soutěže, zodpověděly desítky teoretických otázek z kosmonautiky i astronomie a vypracovaly obsáhlé projekty, na základě kterých byly vybrány ze 165 přihlášených a přijaty do semifinále.

O víkendu je čekají další zajímavé úkoly. Budou muset uplatnit své znalosti a dovednosti, pracovat ve skupinách a především prokázat své předpoklady pro postup do finále. Vítězové vytvoří posádku, která bude složena z pěti dětí s různým zaměřením: palubní inženýr-počítačový expert, dokumentarista, architekt-geolog, palubní lékař-psycholog a biolog-palubní trenér. Odbornosti si děti samy zvolily již při vstupu do soutěže.

Tato posádka se na konci roku vydá do Evropského vesmírného centra v Belgii, kde se zúčastní odborného výcviku a simulovaného letu do vesmíru. Kdo by si přece nechtěl vyzkoušet, jaké to je být kosmonautem? Čeká je spousta zajímavých simulátorů a odborných přednášek.

Expedice Mars 2008 má již pětiletou tradici. Pořádá ji občanské sdružení Dětská tisková agentura a Český rozhlas 2 Praha, patronem expedice je letos opět kosmonaut a europoslanec Vladimír Remek. Soutěž vypukla na konci září a děti se o ní mohly dozvědět například prostřednictvím rozhlasového pořadu Domino. Veškeré další informace najdete na webové adrese Expedice Mars mars.zde.cz.

Veřejné slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v neděli v sále brněnského planetária od 10.30 hodin, poté proběhne cca od 11 hodin tisková beseda s budoucími kosmonauty. Pokud byste se rádi dozvěděli o naší soutěži více, určitě přijďte!Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1163