Astrovíkend na brněnské hvězdárně
Datum: Wednesday, 10. December 2003
Téma: APO


Zatímco ve známém brněnském klubu Šelepova číslo jedna skončil tak zvaný astrovíkend – tedy setkání s léčiteli, astrology, numerology, kartáři, psychoterapeuty, grafology a dalšími představiteli esoterických disciplin, zhruba o dva kilometry na sever, přímo na vrcholu Kraví hory, rojili se skuteční astronomové – v prostorách naší hvězdárny měli totiž sraz členové společnosti Amatérská prohlídka oblohy.

Během druhé poloviny pátku, celé soboty a první poloviny neděle zaznělo mezi zdmi naší svatyně Uránie řada zajímavostí: novodobý český Herschel – tedy Kamil Hornoch – nám popovídal o tom, jak se objevují novy v galaxii M 31, Pavel Gabzdyl předvedl obrazovou procházku pozemskými krátery a Petr Skřehot zabrousil do moderních tajů pozemské meteorologie. Osobně mne ale asi zcela oslovil příspěvek Viktora Votruby, jenž byl věnován amatérské radioastronomii.

Je to paradoxní, ale tohle neviditelné okno do vesmíru sice před sedmdesáti roky otevřeli amatéři – Američan Grote Reber si na zahradě během druhé světové války postavil malý radioteleskop a poprvé prohlédl celou oblohu, však na něho taky sousedi téměř zaútočili vidlemi kvůli dlouhodobému suchu, ale pak se naslouchání dlouhovlnných šumů přicházejících z dalekého vesmíru ocitlo mimo jejich schopnosti a omezilo se pouze pozemky těch movitějších univerzit.

Situace se změnila až na počátku 21. století spolu s příchodem moderních radiopřijímačů a výpočetní techniky. Dnes stačí investice v řádu několika tisíc korun, trocha trpělivosti a pak už se jen můžete dívat... Tedy naslouchat.



S výbavou za 20 tisíc korun totiž ulovíte nejen sluneční bouře a polární záře, ale také meteory a – co vás asi překvapí – prsky přicházející z plazmové bubliny, do které je zahalena největší planeta Sluneční soustavy nebo třeba signály přicházející ze středu naší Galaxie. Nejvíc mne ale překvapilo, že s pomocí jednoduchého fíglu a trochy štěstí zachytíte také některé pulsary... Ano, blikání neutronových hvězd – na vlastním stole a se z docela dostupnou výbavou.

Opět jsem si tak uvědomil, že pokud máte chuť a dostatek odhodlání, můžete i dnes dělat velmi zajímavé věci. Jistě, žádnou velkou díru s tím neuděláte, v mnoha případech nebude dokonce "odborný" smysl vašeho počínání cennější než seriózní zpráva na titulní stránce Blesku... Přesto a nebo spíš právě proto to může být více než báječné.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=297