Venus Transit rok poté
Datum: Tuesday, 31. May 2005
Téma: Planety


Ani se tomu nechce věřit, ale od přechodu Venuše přes sluneční disk uplyne již rok. V dopoledních hodinách 8. června 2004 sledovaly miliony lidí v Evropě i jinde jeden z nejvzácnějších astronomických úkazů.

Svět se na úkaz připravil pečlivě — byl založen rozsáhlý projekt Venus Transit 2004. Hlavním úkolem projektu, jehož se zúčastnily nejprestižnější evropské instituce, bylo přitáhnout co nejvíce lidí k astronomii a v přímém přenosu na obloze objasnit princip tranzitní astronomie. Při přechodu planety přes sluneční kotouč poklesla jasnost Slunce — jedná se v podstatě o miniaturní sluneční zatmění. Tento pokles jasnosti nedokáže naše oko zaznamenat, ale přístroje ano. Stejného principu se využívá k hledání planet mimo sluneční soustavu. Této metodě se říká tranzitní fotometrie. Pokud je planetární soustava k Zemi dobře orientovaná (tak, že planeta čas od času přejde přes hvězdu) můžeme již poměrně malými přístroji změřit pokles jasnosti.

Do pozorovací kampaně VT2004, jejímž hlavním cílem bylo zjistit časy všech čtyř kontaktů Venuše se slunečním diskem, se měli zapojit astronomové amatéři, různé instituce a především školy. V počtu škol, které se do VT2004 zapojily, obsadila Česká Republika krásné druhé místo (117 škol). Nejvíce škol se překvapivě zapojilo z Bulharska (118 škol), bronzovou příčku obsadila Francie (101 škol). Celkově se do pozorovací kampaně zapojilo 2763 zaregistrovaných účastníků z celého světa, většina z Evropy.

Ti pozorovatelé, kteří zaslali časy kontaktů, pak zjistili na základě svých pozorování vzdálenost Slunce—Země. Přestože organizátoři informovali o dobré šanci změřit časy kontaktů pomocí projekční metody, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že to rozhodně lehké nebylo. Další aktivitou projektu byly soutěže. O přízeň poroty soutěžily nejlepší video—nahrávky a internetové stránky k přechodu Venuše. Definitivní uzavření projektu proběhlo ve Francii 5. až 7. listopadu, kdy byly předány ceny v jednotlivých soutěžích. Přestože přípravy projektu Venus Transit začaly již v roce 2003, samotný úkaz trval „jen” několik hodin. Po jeho skončení zůstaly krásné vzpomínky a obrovské množství materiálů (fotografií, nahrávek, …). Většina fotografií také později vyšla na DVD. Dne 24. února 2005 se v prostorách Akademie věd uskutečnilo slavnostní ukončení české účasti v projektu Venus Transit.

Další přechod Venuše bude 6. června 2012, ale z našeho území půjde vidět jen konec úkazu. Poté přejde druhá planeta sluneční soustavy přes sluneční kotouč.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=700