Nečekaná kometa
Datum: Tuesday, 13. April 2004
Téma: Meziplanetární hmota


Čerstvě objevená kometa C/2004 F4 (Bradfield) už je v korónografu Lasco C3 sondy SOHO! Sledujte, jak to s ní bude vypadat! Na konci dubna by mohla být vidět nad ránem společně s kometou C/2002 T7 (LINEAR). V květnu pak bude objektem pro menší dalekohled někde v souhvězdí Andromedy, pokud se mezitím nerozpadne...

Kometu objevil za večerních soumraků ve dnech 23. a 24. března Willliam A. Bradfield pomocí 0,25-m dalekohledu. Teprve v minulých dnech byla ovšem opět nalezena. Nachází se totiž úhlově velmi blízko ke Slunci. Perihel komety leží uvnitř dráhy Merkuru ve vzdálenosti 0,17 AU a kometa jej dosáhne 17. dubna.

U nás ji budeme možná moci hledat koncem dubna ráno současně s kometou C/2002 T7 (LINEAR) velmi nízko nad východem. Teprve v květnu se více vzdálí na obloze od Slunce, ale to již její jasnost poklesne natolik, že ji budeme muset hledat alespoň menším dalekohledem.

Jedná se o vydařený doplněk k jiné očekávané kometě C/2001 Q4 (NEAT), která již pravděpodobně ozdobí květnové nebe s jasem kolem 2,5 mag kolem 10. 5. až 3,5 mag 20. května, kdy již bude i za tmy výše nad obzorem.

Takže která z komet bude koncem dubna jasnější? Dlouho očekávaná kometa LINEAR, nebo nečekaná Bradfield?

Jasnější komety asi létají v houfech :-)

J. Dušek připravil on-line přenos koronografu Lasco C3 ze SOHO

Podle animace, kterou vytvořil Peter Kuklok je vidět, že kometa projde koncem 18. 4. v koronografu jen v nepatrné zdánlivé vzdálenosti od Merkuru, který se zrovna promítne na popředí. Problém bude asi jen v nízkém jasu planety. (Vzhled ohonu a jas komety se mohou značně lišit..)

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=392