Kdyby někdo sestavil pořadí nejslavnějších hvězdáren světa, téměř určitě by vyhrála hvězdárna v londýnském Greenwichi. Přestože se zde neodehrál žádný klíčový astronomický objev, není zde žádný velký dalekohled, ani velké planetárium. To co dělá Greenwichskou hvězdárnu jedním z nejslavnějších míst Velké Británie i celého světa je její poloha.
Stará hvězdárna se nachází přesně na nultém poledníku — myšlené čáře rozdělující naši planetu na východní a západní polokouli. Zdejší královské observatoři je již 330 let a kromě „magické myšlené čáry”, zde není v podstatě nic zajímavého k vidění. Především světelné znečištění v britské metropoli přinutilo zdejší astronomy přestěhovat se jinam. Roku 1954 byl novým sídlem zvolen zámek Herstmonceux v Sussexu, blízko kanálu La Manche.
Turisté, kterých zde za rok zavítá téměř milion, se vyfotí, jak stojí jednou nohou na východní a druhou nohou na západní polokouli. Poté se většinou projdou parkem a nakonec zavítají na nedaleký trh, případně do královského námořního muzea. Tato situace se má však brzy změnit. Připravuje se důkladná rekonstrukce Greenwichské observatoře v hodnotě 15 miliónů liber (cca 700 miliónů Kč). Hvězdárna pak bude sloužit k pozorování noční i denní oblohy. Zároveň zde bude moderní planetárium, ve kterém poběží astronomický program nejen o poledníku a také muzeum. Investice se podle ředitele hvězdárny vyplatí, neboť počet návštěvníků Greenwiche se každoročně zvyšuje o 5 až 6%.