Aktuality z Marsu - aktualizováno
Datum: Sunday, 25. January 2004
Téma: Planety


Opportunity v malém kráteru? (25. 1. 04 - 21:10)
Zdá se, že Opportunity přistála v malém kráteru. Nikoliv však v tom velikém, co je na snímcích vidět. Na jednom snímku je dokonce vidět i stín padáku! Je to něco jako "hole-in-one" na vzdálenost 480 mil. km :-) Je to docela náhoda, ale hlavně velké štěstí. Blízko může být zajímavý materiál vyvržený při dopadu tělesa, které kráter vytvořilo.
Zde je třetí snímek z nejmenší výšky (1,4 km).

První snímky z Opportunity ... (25. 1. 04 - 16:30)
... můžete spatřit zde. Snímky jsou zatím černobílé a nejsou nijak upraveny. Upravené snímky pak můžete vidět zde.

Opportunity je na Marsu (25. 1. 04 - 09:30)
Dnes ráno dosedl na Mars do oblasti planiny Meridium i druhý rover - Opportunity. Robot vydal signál jednak o úspěšném přistání a pak i o svém bezchybném technickém stavu.
Několik hodin před jeho přistáním odhalili operátoři robotu Spirit pravděpodobnou příčinu potíží roveru - problémy s jeho pamětí nebo software tuto paměť ovládajícím. Současně nalezli cestu, jak se Spiritem komunikovat spolehlivě, aniž by docházelo k opakovým restartům systému.

Spirit vyfotografován z oběžné dráhy (24. 1. 04 – 16:35)
Sonda Mars Global Surveyor vyfotografovala oblast přistání roveru Spirit. Na snímku je vidět nejen sonda samotná, ale i její padák, místo dopadu tepelného štítu a stopy po jednotlivých odrazech, tedy to, jak sonda po dopadu poskakovala díky svým airbagům.

Spirit na tom není dobře. (24. 1. 04 - 09:53)
Operátoři ovládající rover Spirit vydali zprávu, že robot je ve velmi vážném stavu. Dochází k zasekávání interního počítače vozítka a zatím se neví, proč. Jen za včerejšek bylo nutné jeho počítač restartovat dvanáctkrát. Dalším problémem je, že za studených nocí automatika nevypne všechny přístroje tak, jak by měla, což přispívá k nedostatečné regeneraci zdrojů. Dnes v noci má být proto Spirit úplně vypnut. Operátoři upozorňují, že úplný start systémů může trvat klidně i týdny.

Úžasná videa na stránkách NASA (23. 1. 04 – 16:54)
Na této stránce najdete několik velmi zajímavých animací týkajících se roverů Spirit a Opportunity. Zejména doporučujeme tohle desetiminutové video, díky kterému můžete sondy sledovat od startu přes přistání až po geologický průzkum na povrchu, a to se všemi detaily.

Spirit se ozval! (23. 1. 04 – 15:50)
Pomocí anténního komplexu "Deep Space Network" ve Španělsku se podařilo zachytit vysílání marsovského vozítka Spirit.

Mars Express (23. 1. 04 – 12:00)
Evropská kosmická agentura oznámila, že sonda Mars Express našla vodní led v okolí jižního pólu.

Přerušené spojení (23. 1. 04 – 8:00)
Bylo přerušeno spojení s marsovským vozítkem Spirit. Z pokusů o spojení to zatím vypadá, že problém není s anténou, ale v jiném hardwaru (baterie?) nebo softwaru vozítka. Snad se vše dostane opět do zaběhnutých kolejí...Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=329