Elektrostatický náboj a Měsíc
Datum: Tuesday, 03. January 2006
Téma: Měsíc


Před několika dny jsem četl na www.astro.cz článek o pohybu prachu na Měsíci a o elektrostatických silách jako o možné příčině. Mám na skříni Indukční elektřinu a tak jsem se rozhodl tento jev nasimulovat.

K pokusu jsem použil rozdrcený polystyren z obalové vycpávky, krabici, kovovou desku jako elektrodu a Indukční elektřinu. Sestava je na fotografii. Elektroda se připojí dobře izolovaným kabelem k jednomu pólu indukční elektřiny.

Po zatočení indukční elektřinou začnou z krabice (resp. od elektrody) vyskakovat kousíčky polystyrenu.

Úvaha je taková, že osvětlená část Měsíce má přebytek kladného náboje od protonů ze Slunce. Předměty nabité stejným nábojem se odpuzují a mají snahu se dostat do míst, kde je kladného náboje míň, v tomto případě na neosvětlenou stranu Měsíce. V krabici je situace podobná, deska je nabitá a náboj přebírají kousíčky polystyrenu. Ty se potom snaží dostat od desky pryč.

Poznámky:
Kabel od indukční elektřiny musí být velmi dobře izolovaný, ideální by byl VN kabel z televize, nebo jiných podobných aplikací. Stejně tak je dobré mít izolovanou desku elektrody a krabici od země. Moje indukční elektřina dává napětí kolem 30000V ale o malém proudu, který se spotřebuje na ztráty (koronový výboj)

Kousky polystyrenu doporučuji dobře rozdrtit, aby byly co nejmenší. Jsou potom lehčí a jako celek je větší povrch. Lépe to potom odskakuje od desky.

Krabici a polystyren v ní si nějak zajistěte, třeba přiklopením skleněnou deskou, ať nemusíte sbírat vyskákaný polystyren po celém obýváku.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=812