Podívejte se na Zemi z vesmíru
Datum: Tuesday, 17. March 2009
Téma: Různé


Internet přináší do naších životů vymoženosti, o kterých jsme před pár lety ani nesnili. V reálném čase si můžete zdarma povídat s člověkem na druhém konci světa. Přes internet můžete živě sledovat poletující holuby na náměstí v italských Benátkách nebo se můžete z tepla domova podívat na start raketoplánu. Zákonitě musel přijít den, kdy si budeme moci prohlížet naší rodnou planetu z vesmíru – živě. Ten den je zde.

Americký úřad pro letectví a vesmír provozuje již delší dobu na internetu svou vlastní televizi. NASA TV přenáší starty raketoplánů, výstupy do kosmu nebo záběry z útrob Mezinárodní kosmické stanice. Pokud je komický koráb nahoře, běží na NASA TV občas záběry matičky země. Bohužel jen občas. полотенце

Před pár dny se ale vše změnilo. NASA spustila na svém webu nový kanál při příležitosti desátého výročí pobytu ISS na oběžné dráze. Tento kanál je věnován výhradě Mezinárodní kosmické stanici. A co na něm přesně uvidíte? Občas by jste měli vidět záběry astronautů, pracujících uvnitř vesmírného komplexu. Záběry na astronauty 24 hodin denně bohužel pro nás a bohudík pro ně možné nejsou. NASA nechce z ISS udělat reality show typu Big Brother.

Pokud jsou astronauti vzhůru, uvidíte na novém kanálu záběry mapy, zachycující pozici stanice a uslyšíte komunikaci mezi posádkou a řídicím střediskem. Pokud ale posádka spí nebo odpočívá, naskytne se vám prakticky v přímém přenosu pohled na Zemi. Důvod tohoto omezení je technický, NASA používá pro přenos dat mezi Zemí a ISS celkem 4 kanály a všechny potřebuje pro komunikaci s posádkou, experimenty apod.

Posádka stanice se obvykle řídí světovým časem, který se oproti našemu liší jen o hodinu nebo (v době platnosti letního času) o dvě. To znamená, že záběry Země by jste měli vidět nejčastěji v noci našeho času nebo během víkendu, kdy má posádka volnější program. V této době běží záběry na Zemi i několik hodin vkuse nebo s malými přestávkami.

Pokud budete trpěliví a budete sledovat polohu ISS, můžete z vesmíru z výšky 340 kilometrů vidět i Českou republiku.

NASA TV je k dispozici na adrese: www.nasa.gov/multimedia/nasatv/ a kanál s živým vysíláním z ISS se jmenuje Live Space Station Video. Upozorňujeme ale, že v současné době je u ISS raketoplán a tak je značná část záběru věnována této misi. Až se kosmický koráb vrátí, zkuste si zkrátit dlouhý večer nebo víkendová jitra pohledem na modrou planetu…Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1181