Mars v největším lesku
Datum: Wednesday, 19. October 2005
Téma: Planety


Říjnovou oblohu zdobí nápadná planeta Mars. Nalézá se v souhvězdí Berana, nedaleko hranic se souhvězdím Býka. Mars vychází již zvečera a je pozorovatelný po celou noc. V ranních hodinách 30. října se přitom ocitne nejblíže Zemi: od planety nás bude dělit 69 milionů 422 tisíc kilometrů.

Je to sice o 14 milionů kilometrů více než v srpnu 2003, kdy Mars zlomil dlouhodobý rekord v nejtěsnějším přiblížení k Zemi, na druhou stranu ale právě letos máme na planetu výrazně lepší výhled než před dvěma roky.

Co všechno můžete na povrchu Marsu zahlédnout dalekohledy brněnské hvězdárny? Nejnápadnější jsou polární čepičky, které vypadají jako drobné světlé skvrnky na okraji kotoučku planety. Čepičky tvoří směs vodního ledu a oxidu uhličitého. Jejich maximální tloušťka činí tři kilometry, jsou v nich ale též kaňony hluboké až jeden kilometr. Během Marsovy zimy se čepičky zvětšují, ale s příchodem jara se rychle zmenšují a v létě prakticky vymizí.

Na pozorování planety Mars doplněné odborným výkladem můžete na brněnskou hvězdárnu na Kraví hoře přijít za jasného počasí každý den kromě neděle. V říjnu i v listopadu se na ni – a nejen na ni – díváme vždy od 19 hodin.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=782