Okno
Datum: Wednesday, 21. June 2006
Téma: Různé


Internetová encyklopedie Wikipedie píše o oknu toto:

„Okno je otvor, který slouží od nejstarších dob až po současnost k prosvětlování místností. V dnešní době se okno vesměs skládá z rámu, který může být hliníkový, plastový nebo dřevěný, a skleněné výplně. Obvyklá jsou okna dvojitá, u nichž jsou v rámu uloženy 2 vrstvy skleněné výplně, mezi nimiž je izolační vrstva vzduchu.“

Ale určitě mnozí z vás znáte ještě jeden druh okna. Mám na mysli to okno, které se vám může vytvořit v hlavě. Mohli jste ho zažít například po požití nějaké alkoholické tekutiny. V takovém případě jste na druhý den určitě slyšeli neuvěřitelné historky vašich přátel, že jste dělali tohle, že jste lezli támhle a nebo že jste vynadali tomu a nebo támhle tomu. Ať už jste dělali cokoliv, určitě to nebylo tak hrozné okno, jaké jste mohli dostat při nějaké důležité zkoušce. Sedíte na židli, v hlavě úplně prázdno, pot vám stéká po celém těle, všichni se na vás dívají a čekají na to, co z vás vypadne. Vy víte, že z vás nevypadne vůbec nic a přejete si být tisíce světelných let daleko. Taková okna jsou nepříjemná, hrůzná a máte při nich pocit, že čas plyne neuvěřitelně pomalu. Taková okna máme občas i my v planetáriu při moderování nějakého pořadu.

Je to už rok a půl co jsem v planetáriu moderoval svůj první pořad. Byl jsem neuvěřitelně nervózní, sotva jsem dýchal a to vše umocňoval plný sál dětí. Při druhém vstupu na pódiu jsem mluvil a mluvil a najednou, blik a já nevěděl jak dál. V mé hlavě se zrodilo okno. Bylo tak velké, že jsem nedokázal došáhnout na kliku a zavřít ho. Stál jsem na pódiu, díval se do sálu a v duchu si říkal „uteč, Davide, uteč“. Protože se říká, kdo uteče, ten vyhraje. Ale nakonec jsem neutekl a nějakým zvláštním způsobem jsem se z té lapálie dostal.

Každý takovou situací řeší jinak. Někdo začne mluvit o něčem jiném a doufá, že během toho si vzpomene jak dál, někdo začne koktat a funět (můj případ) a někdo přeskočí třeba celý blok. Jeden můj kolega měl také okno, které vyřešil po svém. V okamžiku, kdy se okno vyklubalo na svět, s klidem řekl do mikrofonu, že zapomněl text a že se musí podívat, jak je to dál. Pomalu šel dozadu a napůl cesty si vzpomněl, jak pokračovat. Oznámil to publiku a vrátil se opět dopředu, kde pokračoval v pořadu. Tomu říkám originální řešení. Akorát tento kousek si může dovolit jen málokdo. Například výše zmiňovaný kolega. Myslím, že kdybych něco takového předvedl já, tak bych vypadal jako úplný blbec.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=877