Dva zákryty planetkami
Datum: Wednesday, 31. August 2005
Téma: Meziplanetární hmota


Zdravím všechny z Teplic. S určitou pravděpodobností Vám asi neutekla předpověď zákrytu planetkou (206) Hersilií, který se odehraje v noci z 1. na 2. 9. 2005.

S velkou pravděpodobností by mohla většina pozorovatelů na území Čech a Slovenska napozorovat zákryt. Nevýhodou je, že cílová hvězda je slabší (12,3 mag.) a nebude příliš vysoko nad obzorem. Vzhledem k tomu, že rozměry planetky se různí podle různých zdrojů, je nanejvýše vhodné zapojit co nejvíce pozorovatelů mající příslušné vybavení a vhodný dalekohled do pozorování tohoto zákrytu.

V současné době jsou dvě upřesnění (J. Mánek, S. Preston), obě najdete včetně dalšího povídání na mé stránce.

Také planetka Genova v noci 5/6. 9. 2005 by nemusela vyjít zcela bez úspěchu na našem území, jen je zapotřebí spíše využít videotechniky či jiného způsobu pozorování pomocí snímačů (problémy s dvojhvězdou) či využít rozlišovací schopnosti dalekohledu a rozlišit obě složky dvojhvězdy (pro pozorovatele vlastnoočního). Protože není zcela jasné, která složka dvojhvězdy je myšlena, může být, že její jižněji položená složka (bude-li myšlena pro předpověď zákrytu severní) bude z našeho pohledu zakrývaná. Délka pozorování hrubým odhadem by měla být okolo 13 minut vystředěných podle předpovědi na naše pozorovací místo. Tato délka pozorování by měla pojmout nejistotu určení cílové hvězdy a chybu předpovědi s nějakým nezbytným doplňkem pro "jistotu". I v tomto případě, aspoň si to myslím, by bylo vhodné zapojit větší množství pozorovací techniky i když pravděpodobnost napozorování samotného zákrytu je na našem území velmi malá. Bližší informace najdete opět na výše uvedeném odkaze.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=752