Planetka 2007 TU24 - video z HaP JP v Ostravě
Datum: Saturday, 02. February 2008
Téma: Meziplanetární hmota


Tak to přece jen vyšlo!

V úterý večer se obloha náhle vyjasnila, rychle jsem si doma stáhl z internetu elementy dráhy planetky 2007 TU24 pro Guide a s nadšením zjistil, že kolem půlnoci prolétne poblíž jasných galaxií M81 a M82 ve Velké Medvědici, navíc vysoko nad obzorem - slušná náhrada za předchozí počasím znemožněné pozorování jejího přiblížení ke galaxii M33 :-)

Po nastavení dalekohledu na místo, kde se měla pohybovat, jsem v kanceláři hezky v teple sledoval na monitoru obraz z CCD kamery, ale nic pohybujícího jsem si nevšiml, ani při jednominutové expozici nic nevypadalo jako alespoň mírně protažená stopa po pohybu planetky. Spustil jsem tedy v Irisu animaci deseti snímků, které se mi mezitím nasnímaly a hned bylo jasné, kde je, prozradila se nápadným pohybem, ovšem v místě, kde měla být podle pc mapy až za hodinu - zvláštní, kde se stala chyba, přitom v pc i v guide časy souhlasily (UT), dokonce i hodinový úhel, podle kterého jsem Coudíka nastavil byl v pořádku. No nic, jemnými pohyby jsem dalekohledem trochu popojel a pokračoval dál ve snímání. Když planetka odlétla pryč ze snímaného pole, nafotil jsem ještě snímky přes fotometrické R,V,B filtry pro obarvení předchozích Clear snímků. Pokoušel jsem se taky podívat na ní Meadem ve vedlejší kopuli, ale neuspěl jsem, tvořila se hustá mlha, pohyb planetky byl celkem rychlý a ani jsem pořádně nevěděl, jestli i ve východní kopuli ukazuje Guide její polohu o hodinu pozadu nebo ne.

Prozatím jsem narychlo udělal krátké video, které krásně ukazuje pohyb planetky poblíž galaxií M81 a M82 (zatím jen ČB a v lineární škále). Zachyceny jsou také galaxie NGC 2976 a NGC 3077 (10.6 a 10.4 mag). Planetka se pohybuje v pravé části obrazu směrem doprava a mírně dolů. Také jsou zachyceny méně jasné stopy po dvou družicích, které přelétly přes snímané pole (v pravém dolním rohu a podél levého okraje směrem dolů). Sever je vlevo, západ nahoru. Délka expozice jednotlivých snímků je 60 sekund, snímáno ccd kamerou ST-8 XME přes malý objektiv Tair 11A (průměr 48 mm, ohnisko 135 mm), aby se vše vešlo do záběru.Velikost videa 1.6 MB
Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1078