Hvězdokupa M 67
Datum: Tuesday, 04. March 2003
Téma: Deep-sky


Přelom zimy a jara je ideální příležitostí, abyste namířili dalekohled třeba na pěknou otevřenou hvězdokupu M 67 v souhvězdí Raka.

Najdete ji 8,5 stupně zhruba jižně od známých Jesliček (M 44, Praesepe), které jsou za rozumných podmínek bez problémů vidět pouhým okem jako mlhavý obláček.

M 67 je pětkrát dál než Jesličky (asi 2600 sv. let) a proto není tak jasná ani úhlově velká (7 mag, 20'), zato je ještě bohatší na hvězdy než její slavnější sousedka. Na její severovýchodní okraj se nám promítá bližší jasná hvězda (7,8 mag), nejjasnější hvězdy patřící do hvězdokupy pak mají kolem 10 mag. V triedru proto M 67 vypadá jako mlhavý kotouček, zatímco už trošku větším dalekohledem krásně rozlišíte její jednotlivé hvězdy.

Hvězdokupa je velmi zajímavá i astrofyzikálně, je totiž jednou z nejstarších známých otevřených hvězdokup s odhadovaným stářím 3 – 4 miliardy let (většina otevřenek se jinak rozpadá již po pouhých pár stovkách milionů let). Vzhledem ke svému pokročilému věku obsahuje poměrně mnoho hvězd v předsmrtné agónii červených obrů a asi 200 již chladnoucích mrtvol v podobě bílých trpaslíků.

Protože je kupa řádově stejně stará jako naše Sluneční soustava a její členky mají navíc i podobné chemické složení jako Slunce, je M 67 vděčným cílem pro pozorování hvězd slunečního typu.

Fotografii M 67 z Anglo-Australské observatoře si můžete prohlédnout například zde.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=28