In hoc signo vices
Datum: Monday, 12. January 2004
Téma: Meziplanetární hmota


Vládci Říma se ve čtvrtém století našeho letopočtu ocitli v nezáviděníhodné situaci. Před branami věčného města stály hordy krvežíznivých nepřátel, naopak za branami stále sílící skupiny křesťanů, kteří vehementně prosazovali svoji pravou víru. V kritickém okamžiku však došlo k zásadnímu zlomu: Římský císař Konstantin pod vlivem podivuhodného nebeského znamení uvěřil v křesťanského Boha a v čele armády, ve znamení kříže, pobil 28. října roku 312 všechny nevěřící nepřátele. Dokonce se vypráví, že noc před bitvou Konstantin spatřil kříž s nápisem In hoc signo vicesV tomto znamení zvítězíš. (Pravda je ale nejspíš taková, že to byl docela chytrý intrikán, jenž uměl kličkovat mezi nejrůznějšími zájmovými skupinami.)

Tolik legenda. Tedy, legenda? Možná se tehdy na obloze skutečně něco výjimečného stalo! Švédský geolog Jens Ormo se totiž domnívá, že v italském národním parku Sirente-Velino, zhruba sto kilometrů severovýchodně od Říma, existuje stopa po celém historickém příběhu. Právě tady se totiž nachází nápadně kruhové jezero o průměru 140 metrů, které tu a tam vyplňuje dešťová voda. Obklopuje ho asi dva metry vysoký val, jenž nenarušuje žádný záliv a ni odtok, dno pak vyplňuje několik metrů tlustá vrstva usazenin.

Jens Ormo spolu předpokládá, že se jedná o kráter, jenž vznikl po pádu asi desetimetrového meteoritu někdy ve čtvrtém nebo pátém století našeho letopočtu. Energie uvolněná při explozi byla přitom srovnatelná s velmi malou jadernou pumou ráže kolem jedné kilotuny trinitrotoluenu. Takže při pádu vznikla rázová vlna, zemětřesení i hřibovitý oblak kouře. V okolí se také podařilo nalézt několik menších sekundárních kráterů.

Kráter ještě čeká na svoje definitivní potvrzení. Nicméně podezření, že se skutečně jedná o jediný známý impaktní kráter na území Itálie, je už více než veliké. Ale i když dopadne výsledek nakonec šťastně, jestli tato událost ovlivnila chování císaře Konstantina samozřejmě stále nedokážeme. Každopádně právě on vešel do dějin jako první křesťanský císař. Konstantin vybudoval v Římě známou baziliku a chrám sv. Petra, zaručil svobodné vyznávání víry v celém impériu a založil Konstantinopol. Svými dary pak výrazně zlepšil materiální postavení církve a umožnil tak rychlý růst její politické moci. A mimochodem, uzákonil volnou neděli!

(Zdroj: Astronomický deník)





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=313