Ti, kterým neunikla páteční (21. ledna) polární záře, jistě mají další neobvyklý zážitek. Budeme rádi, když se o něj podělíte i s ostatními pozorovateli prostřednictvím našeho portálu. Své pozorování posílejte na známou adresu apo zavinac seznam tecka cz a sledujte tento průběžně aktualizovaný článek.
Martin Adamovský, Plzeň
Fotografie polární záře pořízené z okraje Plzně v pátek 21. 1. 2005. Fotografie byly pořízeny v 22:45 UT na Nikon FM2 s objektivem 20/2,8. Fotografoval jsem na film Agfa Vista 200 ASA. Vizuálně se záře jevila jako v celku nevýrazné červené pásy, pod kterými se nacházel slabý zelenavý opar. Celé představení trvalo však jen asi 20 minut.
Jeník Hollan, Brno
Tentokrát ta silná aurorální aktivita dále nemohutněla, nejvydatnější byla právě od osmi do půl deváté. Pak občas byla celkem silná taky, ale v Brně bylo téměř zataženo. Jen dírami v mracích bylo nad severní částí obzoru občas možno zahlédnout kousky červeného nebe. Kdo zataženo neměl a díval se, určitě se výrazné polární záře dočkal, i když zdaleka ne tak silné, jako byla ta 20. listopadu 2003.
Při pohledu z naší hvězdárny se nad severem roztáhlo až po jedenácté, kdy se ještě objevilo pár zřetelných červených skvrn, mnohem slabších než z večera. To už jsem měl fotoaparát s "rybí předsádkou", obrázky jsem dal do adresáře http://amper.ped.muni.cz/light/aurora/2005-02-21/ (zmenšené na polovic do adresáře half). Jsou zašuměné, lepší kvalitu půjde získat po odečtení snímků pořízených se zakrytým objektivem, to udělám snad v únoru.
Kde na obrázcích vlastně ta polární záře je, prozradí s jistotou jen porovnání různých snímků: červené skvrny nízko nad severem (na snímcích dole) jsou na nich na různých místech. Střed Brna je směrem na jihojihovýchod, na snímcích vpravo nahoře.
Na internetu je spousta snímků z celé Evropy, nízko nad severem byla patrná dokonce i z francouzské Riviéry nebo z Istrie. Z Dánska či Skotska byla ovšem velkolepější.
Přidal jsem k fotkám i fotometrii nebe, je zřejmé, že aurora je jev
projevující se spíš barvou než jasem. Jasy jsou fotopické a jen
předběžné. Vzduch byl po přeháňce úžasně průhledný, tož i s tím Měsícem
nebylo nebe v zenitu o nic světlejší, než bývá v Brně druhdy za noci
bezměsíčných.
Barevné kódování je takové, že střed modré je 1 milinit, střed fialové
deset milinitů, střed zelené sto milinitů, střed červené jeden nit atd.
Jasových stupňů je v každé barvě pět, tož jsou po půl magnitudě. raw2lum
teď umožňuje to nabarvit i jemněji, to zkusím až někdy. Dal jsem jeho
čerstvou pracovní verzi do http://amper.ped.muni.cz/light/luminance/.
Obrázky mají nějakou vinětaci, hlavně pro nejkratší fokus, tj. na okraji toho kola zabírajícího víc než poloprostor. Jasy jsou tam tedy ve skutečnosti větší než udávají obrázky, na samém kraji až jedenapůlkrát, to ještě budu zkoumat.
Zbylé snímky fotometrie nebe při polární záři naleznete na ampéru: http://amper.ped.muni.cz/light/aurora/2005-01-21/photometry/