Zatmění Slunce - 1. část
Datum: Friday, 30. May 2003
Téma: Slunce


Především vaše pozorování a obrazové materiály "měsíčního novu" ráno 31. května.

Posílejte nám svá pozorování, článek bude v rámci možností průběžně aktualizován (apo@seznam.cz).

Pokračování tohoto článku naleznete zde.

 • 2. 6. 2003, 9:30 SELČ, Horní Žukov, Marek Kolasa
  Pozorovat zatmění jsem vyjel směrem na Beskydy a zakotvil v obci Horní Žukov. Přijel jsem zhruba dvacet minut před začátkem, takže jsem měl dostatek času na přípravu. Ještě zhruba patnáct minut po vyklouznutí Slunce nad obzor bylo možné pozorovat bez filtru. K pozorování jsem používal Somet binar 25 x 100 mm a digitalní fotoaparát Sony F707. Zde je několik ukázek:

 • 1.6.2003, 21:21 SELČ, Hradec Králové, Martin Myslivec
  Tak jsem se v sobotu 31.5.2003 časně ráno zúčastnil svého prvního pozorování měsíčního novu od doby, co vlastním "velký" dalekohled.

  Pozorování se konalo na kopci sv. Jana nad Hradcem Králové, za účasti dalších dvou kolemjdoucích zvědavců a jednoho psa neidentifikovatelné rasy.
  Použité vybavení: Dalekohled Newtonova typu o průměru 210mm s f=1000mm, vybavený filtrem z folie Baader astro solar. Dále teleobjektiv rubinar f=500mm, dvě zrcadlovky Praktica MTL 50 + webkamera Philips ToUcam Pro.
  I přes obsluhu veškerého tohoto vybavení zbylo i dost času na to, abych si to vychutnal vizuálně, bylo to krásné.

  Zde jsou prozatím dva snímky které jsem pořídil "digitálně", klasický film čeká na vyvolání po víkendu.

  Takto vypadalo Slunce asi dvě minuty po maximální fázi - čekal jsem, až se ukáže skupina skvrn:

  A takto o dvanáct minut později:

  Další podrobnosti a snímky ve vyšším rozlišení můžete nalézt na mých stránkách • 1.6.2003, 11:44 SELČ, Olomouc, Miroslav Richter
  Ahoj APO,
  posílám Vám nějaké moje fotky zatmění, které se u nás na Moravě skvěle vydařilo.

  Tak takhle na nás sluníčko vykouklo zpoza vršku. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z.

  Ještě kousek a jsem v plné parádě. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z a svářecího sklíčka č.11.

  A ještě dva, tři stupínky. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z a svářecího sklíčka č.11.

  A tady se my připletla do záběru věžička Svatého Kopečka. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z a svářecího sklíčka č.11.

  Pohled na Svatý Kopeček u Olomouce, který jen tak neuvidíte. Fotografováno pomocí digitální videokamery Panasonic a svářecího sklíčka č.10.

  A ještě jednou se stopy letadel a prolétajícím ptákem. Fotografováno pomocí digitální videokamery Panasonic a svářecího sklíčka č.10.

  Doufám, že se Vám fotky budou líbit. Dalšímu zatmění zdar. • 31.5.2003, 17:22 SELČ, ???, Jara Pozorovatel :-)
  Vyšplhal jsem se na kopec nad naší obcí a čekal na úkaz, který se jen tak neopakuje. Podivný východ Slunce. To jsem ale ještě nevěděl, co se stane. O páté hodině ranní jsem stál na nejvyšším kopci naší vesnice (není nejvyšší, ale jedinej není porostlý lesem). Můj pes (ano měl jsem s sebou psa) byl nervozní už od začátku úkazu. Po předpovědi počasí v pátek jsem byl uklidněný a už jen čekal na východ Slunce. Pln očekávání jsem čekal skoro půl hodiny, ale pak se to stalo. Přes kmeny stromů naproti na kopci začaly prosvítat malé záblesky slunečního blahodárného světla. Pár minut (tak dvě) jsem sledoval se zatajeným dechem krásu přírody ve své plné kráse. Potom se začalo zobrazovat nádherné do tříčtvrti zastínené Slunce. Podíval jsem se na ně přes svářečské sklo, bylo nádherné, ale bez skla bylo hezč,í pestřejší, blikalo všemi barvami. Nedaleko mě se pásly srnky - ty nevypadly z údivu, i když můj pes začal štěkat a byl čím dál více nervózní. Dnes to byla nádhera všech nádher, před léty to nestálo za nic. Už se nemohu dočkat, až si pořídím digitální foťák a budu pořizovat nádhrné snímky krás přírody a vesmíru.

 • 31.5.2003, 11:27 SELČ, ???, Jan Kondziolka
  Zdravim, posilam vam fota zatmeni, je to focene Olympusem C-4000 pres okular dalekohledu Bresser 144/500 s filtrem. No je toho kapke vic... (Po kliknutí získáte obrázky v lepším rozlišení, ale stále ne v plném rozlišení, v jakém jsme je dostali - autorovi se omlouváme. Redakce.)

  No a jeste video, je to delane tim Olympusem co 10 sekund snimek.
  Video je zde (AVI, 14 MB)

 • 31.5.2003, 11:06 SELČ, Praha, Michal Švanda
  Vyjeli jsme s Janou noční dopravou až na kopec, na němž je vybudována hvězdárna v Ďáblicích a daleký obzor. S odbíjením páté hodiny na blízkých věžních hodinách se z ranního oparu vyhoupla "žraločí ploutev". Dnešní pozorování Měsíce nebylo rušeno ničím v celém průběhu (snad s výjimkou komárů, mé alergické reakce na všude kvetoucí trávu a nesmírně otravného kameramana ČT, který zneužil faktu, že jej lidé, používající zatměňové brýle, nemohou vidět, a sprostě je natáčel). V 5:38 jsem pozoroval zapadající skvrnu oblasti NOAA 365, když se dostala zhruba doprostřed vyčuhujícího srpečku - viditelnost skvrny se cca po 15 minutách rapidně snížila, což si vysvětluji rostoucím jasem zbytku kotouče, kdy lidské oko přestane rozeznávat detaily u kraje. Také byl velmi dobře patrný rozdíl ve velikosti Měsíce a Slunce a bylo tudíž jasné, že Měsíc na zakrytí celého disku dneska prostě neměl. Pokoušel jsem se to celé fotit, ale nejsem vybaven digitálem, tudíž fotky budou až za dlouho. Bylo to zkrátka velmi příjemné pozorování Měsíce v novu...

 • 31.5.2003, 08:57 SELČ, Sobotište, lokalita Černecký vrch (514 m. n. m.), Svetozár Štefeček
  5:03:36 SELČ - Slnko vychádza nad Vežkou Javorinou (Biele Karpaty), je to nádherný pohžad. Celý priebeh pozorovatežný bez problémov, iba nízko nad horizontom priehžadné riasové oblaky.

 • 31.5.2003, 08:20 SEČ, Ostrava, Petr Šťastný
  Právě jsem se vrátil z úspěšné výpravy za zatměním na Pustevny. Perfektní počasí, nádherná podívaná, skvělá atmosféra, moře obrazového materiálu. Tolik v kostce mé zážitky. Pokusím se co nejrychleji zdigitalizovat a podělit se s vami o tu nádhernou podívanou.

 • 31.5.2003, 07:30 SEČ, Havířov, Marek Kolasa
  Vyjel jsem směrem na Beskydy a zakotvil na kopci v obci Horní Žukov. Bylo to moc hezké. Nafotil jsem přes sedmdesát záběrů a až je dostanu na počítač, hned tady hodím ukázky. Myslím, že vyšly.

 • 31.5.2003, 6:35 SELČ, Praha, Honza Píšala
  Tak už je po všem, v Praze byla celou dobu perfektní obloha až na pár kondenzačních pásů od ledadel. Škoda jen, že má Praha tolik věží a věžiček za které se Slunce může schovat... Alespoň jsem si užil kýčovitých pohledů :-)

 • 31.5.2003, 05:05 SEČ, Jablonec nad Nisou, Pavel Jansa
  Čáru přes rozpočet mi udělaly stromy v nemocnici, nicméně nějaké obrázky by z toho být mohly, ale musím je oříznout a poupravit. Taky jsem fotil na obyčejný film, ale kdovíkdy to pošlu vyvolat. Večer pošlu digifotky.

 • 31. 5. 2003, 5:21 SELČ, Bratislava, Miro Macko.
  Takmer cista obloha, skusil som to cvaknut digitalom, ale nic moc to nie je. Uvidime, co vyjde na klasickom filme. Cistu oblohu prajem aj ostatnym. M.


 • 31. 5. 2003, 5:09 SELČ, Příbor, Pavel Karas.
  Sluníčko už vychází, bohužel horizont tady mám poměrně vysoko, takže kosmickou loď jsem neviděl. Nicméně je to nádherná podívaná, nejsem ošizen ani o ty kondenzační stopy dopravních letadel...

 • 31. 5. 2003, 4:23 SELČ, Příbor, Pavel Karas.
  Tady je taky krásně, už se těším na tu show!

 • 31. 5. 2003, 3:55 SELČ, Hradec Králové, Martin Myslivec.
  V Hradci je jasno. Balím a vyrážím na kopec nad město, včera jsem si byl ověřit výhled, mělo by to vyjít, držte mi palce.


 • 31. 5. 2003, 3:52 SELČ, Jablonec nad Nisou, Pavel Jansa
  Je zde 100% jasno, od půlnoci jsem byl u přehrady, zda uvidím polární záři - a nic. Teď doma čekám na zatmění s vypůjčeným digiťákem, takže doufám, že se mi podaří přes triedr nějaké obrázky.


 • 31. 5. 2003, 3:45 SELČ, Praha, Michal Švanda
  Jasno, pomalu opouštíme s Janou kolej a jedeme si noční dopravou najít lukrativní místa s výhledem na moře. Ozveme se, až bude po všem.


 • 31. 5. 2003, 3:33 SELČ, Brno, Jiří Dušek
  beze změny, jasno.


 • 31. 5. 2003, 2:28 SELČ, Pustevny, Beskydy, Lukáš Král
  Máme nádherně jasno, trochu zákal a žasneme nad mlhovinama. Sucho, vcelku teplo, prostě paráda.


 • 31. 5. 2003, 0:41 SELČ, Praha, Michal Švanda
  Pro představu dáváme k dispozici animaci záběrů družice Meteosat - snímky jsou po hodině, začínají v 18:00 SELČ a budeme se snažit je průběžně aktualizovat. Animovaný GIF zde. Zcela upřímně šance, že bude zataženo, pro západní a možná i střední Čechy vzrůstá. Doufejme, že zapracuje reliéf pohraničních hor.


 • 31. 5. 2003, 0:00 SELČ, Praha, Michal Švanda
  Tak jsme se přehoupli do druhé poloviny noci. V Praze stále jasno, družicové snímku ukazují tlustou oblačnost nad středním Německem. Zdá se, že vysoká oblačnost se poněkud posunula k západnímu okraji Čech a v nejzápadnějších výběžcích by možná mohla pozorování rušit.


 • 30. 5. 2003, 23:34 SELČ, Brno, Jiří Dušek
  Tak v Brně skončilo první ohňostrojové představení a až se nad městem rozptýlí kouř, bude opět úúúúúúúplně jasno :-)


 • 30. 5. 2003, 22:45 SELČ, Praha, Michal Švanda
  V Praze naprosté jasno (až na to příšerné světelné znečištění - mhv odhaduji na cca 3 magnitudy). Snímky z družice Meteosat ukazují, že se od západu blíží frontální oblačnost, ale její postup je poměrně pomalý, takže by neměl ovlivnit dění nad Českou republikou v průběhu úkazu.


 • 30. 5. 2003, 22:35 SELČ, Havířov, Marek Kolasa
  Tady máme stále jasno, snad to vydrží, už to není tolik hodin. Ostravská pětičlenná skupina už vyrazila do Beskyd na Pustevny.


 • 30. 5. 2003, 18:10 SELČ, Praha, Michal Švanda
  V Praze stále jasno a klid. Je takový pařák, až se těším, že to Slunce konečně zapadne.


 • 30. 5. 2003, 15:35 SELČ, Brno, Rudolf Novák
  Instantni astonomicke noviny (www.ian.cz) si Vas dovoluji upozornit na soutez o triedr, ktery venovala firma Dalekohledy Matousek (www.dalekohledy.cz). Podminky jsou snadne. Poslete nam do redakce (ian@hvezdarna.cz) fotografii, kresbu nebo slovni popis pozorovani bud zatmeni Slunce, Mesice nebo prechodu Merkura pres Slunecni kotouc. Redakce vybere z ucastniku tri nejlepsi a vitez obdrzi triedr 10x50. Tesime se na Vase dojmy!


 • 30. 5. 2003, 15:31 SELČ, Praha, Michal Švanda
  V Praze je jasno. Před chvílí jsem pozoroval zapadající sluneční skvrnu. Už jsem si taky vyhotovil slunecni fitr před fotoaparát, takže jsem připraven po všech směrech. Bylo by moc fajn, kdyby to vyšlo dnes ve spojení s polární září. :-)


 • 30. 5. 2003, 14:15 SELČ, Ostrava, Marek Kolasa
  Na stránkách ASTRONET jsou připraveny dvě kamery (v Belgii a Holandsku), kde by měl probíhat přímý přenos zatmění.


 • 30. 5. 2003, 13:55 SELČ, Ostrava, Marek Kolasa
  V Ostravě taky krásně. Obloha jako vymetená, ani kondenzační stopy dopravních letadel nejsou vidět... Snad to vydrží!


 • 30. 5. 2003, 13:10 SELČ, Brno. Jiří Dušek
  V Brně je krásně. Jediné, co nám čmárá po obloze, jsou kondenzační stopy dopravních letadel... Snad to vydrží!
 • Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
  http://www.astronomie.cz

  Adresa tohoto článku je:
  http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=125