Projekt ''Solarograph'' a má účast v něm
Datum: Thursday, 13. July 2006
Téma: Slunce


Tarja Trygg je mezi českou astronomickou veřejností již známou postavou. Údajně kdosi zjistil, že je to nakonec mladá ženská, nikoliv chlap, jak se původně spekulovalo. Tato finská pedagožka vymyslela zajímavý aparátek - solarograf. Pro ty, kteří nevědí co to je, připomenu, že se jedná o jednoduchý fotografický přístroj využívající principu dírkové komory a sloužícího pro zaznamenávání (fotografování) stopy Slunce na obloze během delšího časového úseku. Je vyrobený ze staré filmovky, do které je vloženo jednoho políčko barevného filmu a vše je pečlivě uzavřeno víčkem.

V únoru jsem i já, jako všichni odběratelé Bílého trpaslíka, tento přístroj obdržel jako pozornost Amatérské prohlídky oblohy. A jelikož mě celý ten nápad zaujal, rozhodl jsem se do projektu zapojit. Byl jsem zvědav, zda se mi také podaří nasnímat takové pěkné expozice jako třeba Jirka Dušek, který se solarografy u nás začal.

Podle instrukcí jsem solarograf umístil na balkónové zábradlí a po čtyři měsíce si jej nevšímal. Během této doby (od 11.2. do 25.6. 2006) však přístroj poctivě pracoval a vykonal službu vskutku medvědí. Po letním slunovratu jsem jej sejmul, strčil spolu s udáním souřadnic a krátkým popisem pozorovacího místa do vypolstrované obálky a odeslal Tarji do do Helsinek, na University of Art and Design.

Za tři dny jsem dostal od Tarji e-mail s výsledkem a pochvalou. Dílo se zdařilo a já vám jej chci zde ukázat. Mám z toho radost.



Ve svém dopise kromě jiného Tarja ocenila i ochotu a nadšení Jirky Duška pro celý projekt a neštřila chválou na jeho hlavu. Jak mi sdělila, Jirka u ní jménem APO objednal asi 80 solarografů, čímž dal tomuto globálnímu projektu ještě širší a komplexnější rozměr. Zdá se, že díky jemu a APO se Česká republika poněkud vymkla původní představě Tarji, že se nadchne pár jedinců a hrstka z nich si solarograf objedná a odešle nasnímanou expozici zpět. Proto, Jirko, díky! Teď jsme známí i ve Finsku :-)

Bližší informace o projektu naleznete zde





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=887