Astronomická? Olympiáda?
Datum: Tuesday, 13. April 2004
Téma: Různé


Dobrý den, pane Dušek máte tady v pokladně planetária návštěvu. Nějaký pán má astronomický dotaz...

Co se dalo dělat. Vstal jsem od počítače, opustil svoji betonovou kobku a jako dozor konající pracovník vyrazil uspokojit vědění chtivou návštěvu.

Dobrý den, jmenuji se Jiří Dušek. Že prý máte nějaký astronomický dotaz...

Ano, mám. Odpověděl řekněme tak patnáctiletý, asi dva metry vysoký mládenec.

Potřeboval bych vědět, kde jsou umístěny dva největší české astronomické dalekohledy... Vlastně víte, ono těch otázek bude víc...

Načež vytáhl vytištěné A4 s otázkami Astronomické olympiády.

Aha, víte co. My už máme tyto věci vyřešené... Takže pokud to nejste schopen sám zjistit, já vám ty papíry donesu a vy si vypište, co potřebujete... Pak tu olympiádu vraťte tady v pokladně.

Tím jsem považoval celou věc za vyřízenou... Jak jsem se ale mýlil! Zhruba za dvacet minut mi volala druhá kolegyně: Prosím tě, ten kluk s tou olympiádou říká, že jsou k tomu dva obrázky a že by si je chtěl tady na hvězdárně oxeroxovat.

Vybuchl jsem. Víš, co, řekni mu, že může být rád, že jsme mu vůbec něco poskytli. Tyhle informace si přece musí najít sám a někde jinde. Nebudeme za něho vypracovávat celou olympiádu!

Možná si řeknete, proč tento dialog vůbec popisuju. To proto, že takových podobných návštěv, telefonátů, e-mailů bylo za poslední dobu na naší hvězdárně několik desítek! A pokud vím, na jiných institucích je to podobné... Naše hvězdárna se přitom od celé této akce distancovala a dokonce jsme nechtěli být uvedeni mezi doporučenými konzultačními středisky. Proč? Protože Astronomickou olympiádu postavenou více méně na zkoušení encyklopedických znalostí, nepovažujeme za smysluplnou. Navíc, některé její otázky jsou více méně kontroverzní. Např. Vyhledejte české astronomy, kteří objevili alespoň jednu kometu. Který astronom objevil kolik komet? Proboha, co je to český astronom? Můžeme za něho považovat i Němce narozené na území České republiky v době Rakouska-Uherska? A k čemu je vlastně takový soupis dobrý? Není orientace na "všechno" české v dnešní multikulturní době nacionalismem?

Nevím, kdo otázky sestavoval. Možná jsem v lecčem příliš extrémní. Možná autorům olympiády křivdím. Nicméně, myslím si, že základy této zajímavé soutěže skutečně stojí na hliněných nohou. Účastníci se totiž degradují na soutěžící z Milionáře. Testují se jen encyklopedické znalosti, práce s Googlem a to, kde se najde nejbližší hvězdárna. I když se studenti tímto způsobem o astronomii něco dozvědí, to nejdůležitější, tedy, aby se začali věnovat sledování nebe, aby se v něm alespoň z části vyznali, aby si udělali představu o podobě kosmických objektů... to bohužel Astronomická olympiáda nedokáže. Právě to mohl být její největší vklad, vklad, který by možná pár stovek lidí vyzval k tomu, aby začali sledovat opomíjenou polovinu světa kolem nás. A to je moc veliká škoda...

Zdroj Astronomický deník

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=391