Démon Slunce
Datum: Thursday, 18. May 2006
Téma: Různé


Obsahuje přednášku ke stáhnutí!

Věříte tomu, že během zatmění Slunce zakrývá naši denní hvězdu Měsíc? S největší pravděpodobností ano. Vždyť se o tom učí každé dítě školou povinné. Naši prapředci sice onen výjimečný úkaz považovali za démona požírajícího Slunce, ale my všichni moc dobře víme, že ono černé stínítko není nic jiného než náš věčný kosmický průvodce, král noci – Měsíc.

Je to ale skutečně pravda? Vypadá to sice logicky, ale během zatmění se pokaždé objeví „jenom“ nápadně tmavý disk. Přejde přes Slunce, částečně nebo úplně jej zakryje, ale žádný důkaz, že se skutečně jedná o Měsíc, neposkytne. Co když tedy sledujeme pouze nějaké obří stínítko? A nebo onoho démona, který se marně snaží sežrat nejdůležitější hvězdu v celém přilehlém vesmíru? Odpověď vám přitom neposkytne ani přímé pozorování úplného zatmění. Osobně jsem už dva takové úkazy viděl, pokaždé jsem měl možnost sledovat je přes dalekohled, a i když byla patrná celá řada nádherných detailů, jakékoli podrobnosti na povrchu domnělého Měsíce jsem nezahlédl. Lidské oči, oslněné sluneční korónou i světlou pozemskou oblohou, prostě nejsou při hledání klíčového důkazu tím nejvhodnějším detektorem.

Od včerejšího večera jsem však skálopevně přesvědčen, že Měsíc skutečně Slunce zakrývá. A nejen já, ale i dvě stovky dalších lidí. Ne, není to proto, že bychom uspořádali komplikovaný experiment, ani v Brně nedošlo k neohlášenému útoku všežravého démona. Všechno bylo mnohem prostší… V našem planetáriu v tradičním cyklu úterních přednášek vystoupil profesor Miloslav Druckmüller z Vysokého učení technického. Tento pán se zabývá matematickým zpracováním obrazu a v posledních několika rocích se mimo jiné zaměřil na záběry úplných zatmění Slunce. Prostě a jednoduše se snaží z přeexponovaných a nebo naopak podexponovaných snímků získat „reálné“ pohledy na tento podivuhodný úkaz, resp. dodat odborníkům skutečně kvalitní data pro další výzkum sluneční koróny. Realizuje tedy sen mnoha generací astronomů, kteří se vydávali podivuhodný úkaz sledovat do těch nejbizardnějších míst naší planety.

Miloslav Druckmüller je skutečně dobrý. Ne, to je asi slabé slovo. On prostě vytváří ty nejlepší záběry úplného zatmění Slunce na světě. Ostatně, uznává to mezinárodní odborná veřejnost. Co mi však během včerejšího vystoupení skutečně vyrazilo dech, bylo jeho „předběžné zpravování“ portrétů posledního takového úkazu, který se odehrál 29. března tohoto roku.

„Věříte, že Měsíc skutečně zakrývá Slunce?“ položil nejdříve pan profesor řečnickou otázku. Pak kliknul a my se dívali na to, jak se místo klasického temného kotoučku na snímku objevuje měsíční disk… Ba co víc, zvětšil jednu oblast poblíž centra Měsíce a my – doslova a do písmene – zírali na krátery a pohoří… To vše vyfotografované v době absolutního novu, kdy náš vesmírný soused zcela zakryl Slunce. Jo, jo, je to paráda, umět sofistikovaně analyzovat pořízený obraz. Něco takového jsem viděl poprvé v životě. A nadšení, že paní učitelka ve čtvrté třídě základní školy měla skutečně pravdu, bylo o to báječnější.

Video záznam přednášky Miloslava Druckmüllera z 16. 5. 2006 si můžete stáhnout zde (avi, 138 min, 177 MB).

Audio záznam přednášky Miloslava Druckmüllera z 16. 5. 2006 si můžete stáhnout zde (mp3, 138 min, 58 MB).

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=860