Slunce obíhá kolem Země?!
Datum: Monday, 27. June 2005
Téma: Různé


Možná jste o tom četli v novinách, nebo na internetu – podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometr si 1/3 Evropanů myslí, že Slunce obíhá kolem Země! Třetina Evropy tak stále „zastává“ geocentrický názor, který shodou okolností vyvrátil právě Evropan – Polák Mikuláš Koperník a to již v 16. století. Podle celoevropského průzkumu jsou na tom celkově nejlépe Švédové, následují Dánové, Nizozemci a Fini. Česká republika obsadila „uspokojivé“ páté místo. Slovensko skončilo až na třináctém místě. Zda Slunce obíhá kolem naší planety, nebyla jediná otázka v průzkumu. Obyvatelé Evropy si dále myslí například to, že lidé žili na Zemi společně s dinosaury, k tomuto závěru dospěla neuvěřitelná 1/4 dotázaných!

Za „astronomickou nevzdělaností“ našich obyvatel může být špatná a nedostačující výuka na základních školách. Astronomie je zde rozkouskovaná do několika let (5. až 9.třída) a několika předmětů: zeměpis, přírodopis, fyzika. I probíraná látka je špatná – žáci se učí poučky typu: kolikrát je Slunce větší než Země, kolikrát je Měsíc menší apod. Mnohem užitečnější by bylo, kdyby se kladl větší důraz na základní pojmy. Žáci by také měli vědět, kde najdou potřebné informace – zde se výborně hodí třeba práce s internetem. Na škodu by jistě nebyla ani návštěva hvězdárny a to nejen přes den, ale především v noci. Pokud žák nenarazí na učitele, jenž je zároveň astronomickým fandou, odchází ze základní školy obvykle silně zmaten.
Ani na středních školách není situace o nic lepší. Na Gymnáziích není obvykle na čem stavět a na středních odborných školách se astronomie vyučuje jen minimálně.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=710