Gravity odstartovala!
Datum: Tuesday, 27. April 2004
Téma: Kosmonautika


V úterý 20. dubna jsme se konečně dočkali! Americká NASA vypustila družici Gravity Probe B. Start byl původně plánován o den dřív, ale kvůli problému s navigačním systémem jej bylo nutno o den odložit.

Hlavním a prakticky jediným úkolem družice Gravity je potvrzení správnosti teorie relativity. Tato mise byla plánována od roku 1959, ale především díky její nesmírné složitosti byla mnohokrát odložena a samotný projekt byl několikrát i zrušen.
Klíčovou části družice budou čtyři koule z křemene o průměru několika málo centimetrů, které jsou vyrobeny s největší přesností. Jako student strojírenství musím říci, že jejich přesnost je z technologického hlediska opravdu neuvěřitelná. Tyto čtyři koule budou uloženy ve vakuu při teplotě, která se bude blížit absolutní nule (- 273 °C). NASA uvádí, že nejideálnější by bylo umístění aparatury při absolutní nule, ale i přes velké vědecké pokroky v této oblasti je dosažení této teploty na Zemi stále nemožné.
O tom, že vývoj družice, která nyní obíhá ve výši 640 kilometrů nad zemským povrchem nebyl vůbec jednoduchý svědčí i cena – ta dosahuje 700 milionů USD. Vědci budou s velkou přesností sledovat změny v drahách koulí (zakřivení pohybu koulí).
Jak již bylo výše zmíněno úkolem družice bude potvrzení teorie relativity, tedy přesně řečeno té části, která hovoří o zakřivení prostoru hmotnými tělesy – v případě Gravity se bude zkoumat zakřivení prostoru naší matičkou Zemi. Tento experiment má nejen potvrdit teorii relativity (opak je zcela nepravděpodobný), ale také nám pomůže lépe pochopit zakřivení prostoru v okolí hmotných těles (např. černých děr, kvasarů, atd.). Zakřivení prostoru je velmi důležitý faktor v astrofyzice. V astrofyzice se tohoto jevu využívá např. u efektu gravitační čočky.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=411