Aurorální pohotovost
Datum: Sunday, 07. November 2004
Téma: Slunce


9. 11. - možná nás ještě něco čeká...

9. 11., 13:00
Po dalším impaktu CME lze očekávat možnost další polární záře. Z praktických důvodů dále odkazuji na online zpravodajstí, kam můžete přispět i vy.

8. 11., 20:00
Polární záře z předchozí noci je opravdu za námi. Nyní se zvolna nad ČR zatahuje a tak budeme moci obdivovat spíše různé tvary sněhových vloček. Čekání na další impakt z nedělní erupce může trvat pár hodin, ale spíše to bude více. Uvidíme zítra. Když se něco zajímavého bude dít a stihne se někde vyjasnit, můžeme zítra večer nadhodit téma aurora č. 2.
Díky všem, co jste to sledovali a případně také informovali. Zdá se, že polární záři nespatřili ani ti, co měli díry v mracích (Bruntálsko), ani na Slovensku, kde prý bylo jasno. I přesto se domnívám, že polární záře být vidět měla a pokud ne, nezbývá, než se omluvit. Příroda byla opět mocnější.

8. 11., 14:00
Aktivita během dne o něco klesla. Nyní se dá říct, že aurorální ovál je slabší a od nás by asi nebylo nic vidět. Tento odhad je však velmi obtížný a vše se může ještě do noci změnit. Dále je očekávána ještě jedna rázová vlna po nedělní erupci. Pravděpodobně ale zítra během dne, možná navečer. Vtip je, že to nelze pořádně určit, protože snímky z korónografu SOHO nejsou a tak se jen domníváme, že i tato silná erupce musela být provázena CME mířící k Zemi. Další informace ještě přinesu v noci, i když se zase má zatáhnout a sněžit. Jeden nikdy neví.

Teď ještě perlička. Kolegyně v práci si stěžovala, že nemohla v noci spát a že jí to přišlo jak za studií v Leningradu, když byly bílé noci. Většinou prý to začalo polárními zářemi a pak pokračovalo bílými nocemi, kvůli nimž nemohla spát. Tak jsem ji ubezpečil, že opravdu byla polární záře a i mě se zdálo, že je větší světlo než obvykle. Protože jsem minulou noc strávil aspoň dvě hodiny pod oblohou, ještě se k tomu později vrátím. Vypadá to, že tyto dva fenomény - tedy přílišné světlo (i po 22. hodině) a příliš červené mraky na fotkách, mohou mít se září souvislost. Prozatím jen spekuluji, ale byl by to zajímavý důsledek, který je třeba prozkoumat podrobněji.
Hovořím o tom proto, že onu pozorovací lokalitu znám dobře i při zataženém nebi a opravdu to bylo včera skoro jak za úplňku. Barvy na fotkách musím ověřit alespoň přibližně v další noci, nebude-li záře.

8. 11., 7:45
Události předchozí noci nám přinesly podle všeho mimořádné polární záře, z nichž si však středoevropané moc neužili. Převládala a u nás bohužel asi i bude, oblačnost. Nyní jsem měl v Jablonci dokonce i polojasno, ale tak už to bývá, když potřebujete oblohu v noci a přes den jste v práci..

Ráno se dala ve slunečním větru vypozorovat další rázová vlna, nevím však, zda již souvisí se silnou erupcí z 6. 11. po půlnoci. Každopádně polární záře v nejvyšší intenzitě nadále pokračuje. Něco takového asi málokdo mohl čekat..

Jen tak mimochodem byla zaznamenána po večerní erupci X2/M8 ještě dnes nad ránem zajímavá dlouhotrvající erupce C8. Nepochybně nás čekají další CME.

8. 11., 2:45
Zpráva radioamatéra z ČR:
Chtel bych podekovat z peknou stranku a upozorneni. Auroru jsem sice nevidel, protoze je zatazeno, ale protoze jsem radioamater podarilo se mi udelat odrazem od polarni zare spojeni do Svedska (630km). Jeste jsem slysel jednoho radioamatera ze Skotska (1604km), ale ten me bohuzel neslysel. To same se mi povedlo loni po tech dovou velkych erupcich a to jsem polarni zari videl i tady z Pruhonic nedaleko Prahy.

Signaly odrazene od polarni zare jsem poslouchal v dobe 0:20-0:50 UTC, predpokladam, ze v tu dobu byla pravdepodobne viditelna i u nas (stejne jako loni http://ok1com.goo.cz/aurora/aurora.html).
S pozdravem, Jan Jares

Dalsi informace ze světa:
Polarní záře je vidět všude možně, nyní hlásí hlavně Sev. Amerika. Z Evropy toho bylo hodně hlavně po 22. hodině, ale není vyloučena ani teď. Kp index je nejvyšší možný, nic nenasvědčuje tomu, že by záře slábla.

8. 11., 0:45
Ještě nespím. Jsem si na beton jistý, že ten kdo nyní nemá zataženo jako já, může u nás vidět polární záři. Takových míst možná moc není, ale i tak. Nyní je aktivita asi na nejvyšší úrovni za celou noc.
Hlášení o pozorování aurory mám z celé severní půlky Evropy, přidává se Amerika, tak to je vážně pech.

7. 11. 2004, 23:40, z mailu
Přišla mi zpráva Briana O´Halorana 23:15:
A major aurora is currently visible (despite widespread cloud) over Europe, and will hopefully stay active for quite a few more hours yet.

Kolem 22:20 SEČ hlásili nízkou aktivitu s výškou difúzního oblaku a paprsků 20 - 40° také Němci na zem. šířkách 50° a 52°.

Vypadá to, že něco vidět je, ne? Co u nás? Stále všude deka? Nemám jiné informace, tak asi jo :-(

7. 11. 2004, 23:20
Situace před jedenáctou vypadala opravdu nadějně, ale nyní se vše vrátilo k normálu. Navíc málokdo má asi jasné nebe. Jak to vypadalo v Jablonci n.N. a okolí dokumentuje jeden z nejtypičtějších záběrů, co jsem pořídil. Jedná se o pohled přesně k severu (tím směrem mám východní okraj Jablonce v údolí).

7. 11. 2004, 22:00
Podle údajů z magnetometru asi právě začne polární záře, teď bych šel asi na kopec, ale nemám tu vůbec jasné nebe. Co vy - pište na martin.gembec@email.cz :-)

7. 11. 2004, 21:00
Jak zareaguje na šok magnetické pole Země? Nějaká reakce tu jistě bude, naznačuje to výchylka magnetometrů, např. zde, nebo zde.

7. 11. 2004, 20:00
Situace se stává zajímavější. Alespoň do té míry, že k sondě ACE, 1,5 mil. km od Země směrem ke Slunci, dorazila další CME, tentokrát již opravdu rychlá (650 km/s). Sledujte grafy pod odkazy: ACE vektory mag. pole a iontový tok, protonový tok u sondy SOHO tamtéž..

7. 11. 2004, 19:00
Jak to s těmi šancemi bude napoví už následující noc ze 7. na 8. listopadu, ale nebude asi jediná zajímavá.

Že to s počasím nebude nejlepší naznačují pravidelně aktualizované animace z Meteosatu na ČHMÚ, ale to se nedá nic dělat.

Polární záře, o nichž bude řeč, by mohly vzniknout jako důsledek předchozích silných erupcí na Slunci.

Jejich aktivitu pravidelně monitoruje server Spaceweather.com a ucelené přehledy různých indexů a grafů najdete na stránkách slovinských astronomů.

Na grafu sluneční aktivity vidíme silné erupce z minulého týdne,
dvě z nich byly provázeny velkou CME. Zdroj SEC/NOAA/GOES

Z grafů se zdá být patrné, že nastaly sice solidní erupce třídy M, nicméně ne tak silné, jaké způsobují jasné polární záře. Na druhé straně erupce z 6. listopadu po půlnoci již svým rozsahem připomíná běžné erupce třídy X, neboť po první Erupci M9 následovaly ještě dvě erupce slabší (M6 a M4). Je tedy důvodné podezření na vznik alespoň krátkodobě trvající silné polární záře. Pokud by nastala právě kolem půlnoci našeho času, nejsme bez šance na její viditelnost z ČR.
Přidávám ještě odkazy na CME z první, resp. druhé erupce.

V současné chvíli došlo k prvním větším výchylkám magnetometrů, které by signalizovaly slabší polární záři kdesi v severských končinách. Souvisí s nárazem první slabé CME dnes v podvečer. Pokud vše půjde tak jak bychom si přáli, mohla by na zemskou magnetosféru narazit silnější rázová vlna a to ještě tuto noc. Pak bychom nemuseli být bez šance ani u nás.







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=606