Mé zkušenosti s fotoaparátem Olympus C-750 Ultra Zoom
Datum: Thursday, 09. September 2004
Téma: Různé


Již nějakou dobu mám k dispozici digitální fotoaparát Olympus C-750 Ultra Zoom. Něco málo astronomických snímků jsem s ním nafotil a rád bych se podělil o zkušenosti.
Nejdříve jsou krátce komentovány technické údaje, následuje podrobnější rozbor CCD snímače, jeho citlivosti a také optiky.
Kdo je hodně zvědavý skočí rovnou na závěrečné hodnocení.

Krátce komentované technické údaje:
Digitální fotoaparát je v kategorii 4,0 megapixel.

Cena byla loni původně asi 23 tisíc, nyní se dá sehnat už jen jeho následovník za zhruba poloviční cenu.

Standartně jsou dodávány čtyři nabíjecí články, ty se však nabíjejí mimo fotoaparát a pokud je v nabíječce zapomenete déle vynulují se v přístroji informace o datu a čase. Při focení většinou vydrží jen asi 2 "astronomické noci".

Standartně dodávaná 16 MB xD karta je velmi malá a nejlépe je zakoupit kartu 128 či rovnou 256 MB.

CCD snímač 1/2,5" má 4 220 000 pixelů k focení používá jen něco přes 3,9M a to při formátu 2288x1712. Elektronika umí dopočítat i rozlišení 3200x2400, to ale nedoporučuji.

Objektiv Olympus 6,3-63 mm má kinofilmový ekvivalent od širokoúhlých 38 mm s F2,8 až po teleobjektiv 380 mm F3,7, tedy 10x optický zoom. Je relativně velký D=35 mm a není pevně uchycen k tělu přístroje.

Expoziční časy od 1/1000 sekundy až do 16-ti sekund.

Velmi příjemná je možnost rychlého prohlížení exponovaného snímku na LCD velikosti 3,8 cm se 390x292 body nebo na o něco lepším, ale menším hledáčku 0,44" s 490x367 body, zvláště v kombinaci s případným až 4-násobným zvětšení výřezu obrazu. Příjemné je i zobrazení snímků na TV přijímači, tedy v o něco lepší kvalitě než 640x480. Nicméně až přenosem do počítače přes USB port získáme skutečné informace o kvalitě snímku.

Manuální zaostřování je možné pouze přes menu.

Maximální citlivost je ISO 400.

Výhodné je použití režimu „uživatelské nastavení", kdy vámi nastavené parametry fotoaparátu (čas, clona, zaostření, zomm, citlivost, redukce šumu ...) je možno uložit a uložené nastavení se jednoduše obnoví otočením kolečka volby režimu.

Video režim je pouze ve formátu 320x240 bodů a nehodí se pro videozáběry a jejich zpracování (např. planet).

Dálkové ovládání je součástí běžné výbavy a je pro astronoma určitě výhodou.

CCD snímač:
O srdci fotoaparátu - CCD snímači asi určitě nejvíce napoví tzv. temný snímek. Zakrytý objektiv, např. 8 sekund expozice při rozlišení 1280x960 pixelů (upraveno pro zviditelnění viz. obrázek níže). Nejlépe se hodnotí na negativu, kde je je zcela zřejmý špatný levý horní roh snímače CCD, který je nazelenalý v oblasti asi 300x300pixelů. Průměrný šum v tomto rohu je pro jednotlivé RGB barvy je R=52, G=34, B=40 (pro 8 bitový formát dat znamená 0 černou a hodnota 255 úplně plnou barvu). Celkově je průměrný šum kolem 10 (R=10,G=11,B=8). Lokální (tzv. hot pixels) chyby na snímači dosahují běžně až na hodnoty kolem 180 (z maximálních 255). Při podrobnějším náhledu najdeme i menší chyby řádkového s sloupcového charakteru. Ty vznikají při přenosu náboje z CCD prvku do paměťové karty.



Naštěstí má fotoaparát možnost provést redukci šumu (funkce NR v menu). Při zapnutí této funkce si elektronika po vašem snímku provede svůj temný snímek a výsledná data pečlivě pixel po pixelu přepočítá (předpokládám, že se provádí i korekce citlivosti jednotlivých pixelů) a pak teprve převádí data do zvoleného datového formátu. Korigovaný šum se pak pohybuje po celé ploše jen v jednotkách např. R=5, G=6 a B=4. Zapnutím této funkce výrazně šetříte svůj čas při následném zpracování snímků. Můžete také použít komprimovaný formát JPG pro ukládání vašich dat a šetříte jednak paměť i čas počítače potřebný na zpracování dat. Pro uložení temného snímku totiž nelze doporučit JPG formát a tak by bylo nutné vše fotit v nekomprimovaných formátech BMP či TIF. To zabere o hodně více místa na paměťové kartě, ale i značný čas během nafocení k uložení dat z CCD.
Fotoaparát např. 16s fotí, pak dalších 16s vyrábí svůj temný snímek a téměř stejnou dobu ho ukládá na paměťovou kartu. Použitím JPG formátu zkrátíte tedy celkový čas asi o 1/3.

Citlivost CCD:
Fotoaparát nebo vlastně CCD prvek má nejvyšší citlivost ISO=400 a má při ní i největší šum. Při ISO=200 je šum několikrát nižší (např. jen R=2,G=3,B=1) a není proto vůbec špatné fotit i při nižší citlivosti, zvláště pokud nehoníme úplně mezní magnitudy. Podstatný pro některá další zpracování je totiž poměr signál / šum a ten je výrazně lepší. Jasné hvězdy jako např. Vega 0m máme již po krátké 8s expozici zcela přeexponované (hodnota 255). Hvězdy kolem 7.5m máme při maximální expozici 16s naopak velmi blízko šumu CCD snímače (hodnota 10). Hodně samozřejmě bude záviset i na rozptýleném okolním osvětlení. Několikanásobnou expozicí téhož objektu a následným počítačovým "sčítáním" jednotlivých snímků dosáhneme v převážné většině případů lepší poměr signálu (hvězdy) k šumu. Výsledná limitní magnituda pak pro tento fotoaparát bude kolem 9,5-10,0m. Lépe snad jen v zimě (chlazený CCD prvek) na horách (čistá obloha).

Optika:
Už na první pohled je zřejmé, že nejde o nějakou plastovou optiku, nicméně kvality klasické kinofilmové zrcadlovky, na jakou jsem byl zvyklý, tento výrobek opravdu vždycky nedosahuje.



Největší problém jsem našel při širokoúhlém zobrazení f=38 mm (zoom=1). Hvězdy se zobrazují jako kroužky o velikosti téměř 10x10 pixelů. Tím se samozřejmě sníží také mezní dosažitelná magnituda a snímky nejsou téměř k ničemu.
Při větším zoomu se pak hvězdy většinou vždy vejdou do oblasti 3x3 pixelů, která se zvětší jedině při přeexponování.

Pro přímé fotografování Měsíce a Slunce je 10-násobný zoom nedostačující. Jejich průměr je něco kolem 220 pixelů, což si žádá pro plné využití plochy další asi 8-násobné zvětšení.



Závěrečné hodnocení:
Nejde o špatný fotoaparát, nicméně ne každého profesionála by uspokojil.
Nehodí se pro přímé focení Měsíce ani Slunce a nehodí se ani pro širokoúhlé snímky oblohy, např. fotografování přeletu meteorů. Ukládané video a zvuk astronom téměř nevyužije.
Při výborných podmínkách lze bez dalších přístrojů vyfotit hvězdy až do 10m.

Po přečtení tohoto článku nechávám na každém z vás zda a čím obohatíte svůj přístrojový park. Vánoce se blíží a tak sami uznejte zda slunce (viz následující snímky) fotoaparátu Olympus pro vás vyjde nebo naopak zapadne.


Kliknutím na obrázek se vám ten zobrazí v rozlišení 2288x1712 obrazových bodů.




Kliknutím na obrázek se vám ten zobrazí ve větším rozlišení.






Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=560