Tři zajímavé dny
Datum: Tuesday, 07. June 2005
Téma: Meteorologie


Od pátku do neděle jsem mohl pozorovat několik zajímavých a hezkých jevů na obloze. Zde přináším takové shrnutí a fotky. Pozorování byly učiněny v Holešově na Moravě.

3. června: cirkumhorizontální oblouk – dnešek začal nenápadným malým halem okolo Slunce. Ani nebylo kompletní, jen slabé fragmenty, které jsem poznal jen díky červené a modré barvě. To bylo okolo 9:30 SELČ. Protože cirrostratus zmizel, vrátil jsem se domů a oblohu již nesledoval. Pak mi to ale přece jen nedalo a podíval jsem se z okna směrem na jih. Málem mě kleplo, když jsem viděl úplně červený cirrostratus – stopu vzniklou po letadlu a jeden konec oblaku šel do zelena. Rychle jsem sbalil foťák a kameru a hurá ven. Když jsem se dostal na volné prostranství, viděl jsem nádherně zbarvenou stopu skoro v celé její délce. Barvy se střídali od červené, přes oranžovou a žlutou, po zelenou, modrou a fialovou. Cirkumhorizontální oblouk! Je vlastně opakem známějšího cirkumzenitálního oblouku, který ale vidíme častěji ráno nad Sluncem, okolo zenitu. Cirkumhorizontální oblouk je vzácný právě tím, že je potřeba, aby bylo Slunce hodně vysoko. Dnes mi pomohla hlavně ona stopa, která se roztáhla do šířky, a oblouk na ní mohl vzniknout. Celé to trvalo tak 5 minut, poté barvy začali slábnout, jak stopa odcházela. Pokusil jsem se to i nafilmovat, ale není to ono, fotky jsou lepší. V ČR to je již asi třetí případ cirkumhorizontálního oblouku.



4. června: dvojitá duha – okolo 20:15 SELČ jsem se podíval z okna a všiml si červánků na západě a také silné dešťové přeháňky, tak jsem sbalil fotoaparát a šel ven. Duha byla kompletní a viděl jsme i části druhého oblouku (sekundární duhy). Bohužel světlo nebylo ideální a proto i fotky nejsou tak kvalitní.



5. června: bouřky – od 13:30 do 17:30 SELČ jsem viděl snad 6 bouřkových oblaků (cumulonimbus – Cb) všechny byly něčím zajímavé, ale nejvíce mě potěšil pátý Cb, kde vznikl i oblak druhu arcus (možný shelf cloud nebo wall cloud). Zde je asi nejkrásnější fotka tohoto oblaku. Ten přecházel od severozápadu na jihovýchod a provázela ho jen slabá přeháňka.







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=705