Příbramský roj?
Datum: Friday, 04. April 2003
Téma: Meziplanetární hmota


Pozorování oblohy během příštích nocí (hlavně mezi nedělí a úterým) může přinést nevšední zážitek. Je to totiž vůbec poprvé, co je možné vyrazit plánovaně pozorovat bolidy! Tento výrok je sice třeba brát se značnou rezervou, ale zajímavou šanci by byla škoda propást. Jak to tedy vlastně je s tzv. "Příbramským rojem"?

Vloni 6. dubna zaznamenala evropská bolidová síť jasný bolid nad západním Rakouskem. V oblasti, kterou ze snímků spočítali ondřejovští astronomové byl skutečně o několik měsíců později nalezen meteorit, nazvaný podle nedalekého zámku Neuschwanstein. Sama o sobě to byla velká událost (teprve šestý nalezený meteorit se známým původem v historii), avšak jako mnohem větší "gól" se ukázaly výsledky výpočtu původní dráhy tělesa ve Sluneční soustavě. Ta je totiž téměř totožná s drahou legendárního meteoritu Příbram, který byl vůbec prvním nalezeným tělesem se známou dráhou.

Pravděpodobnost, že by se Země čistě náhodou setkala se dvěma tělesy na stejné dráze je vskutku astronomicky malá, a tak lze očekávat, že zde existuje vlákno meteoroidů, se kterým se letos Země setká někdy v pondělí - k pokusu pozorovat meteory z tohoto roje se tedy hodí nejlépe noci z neděle a z pondělí, avšak má smysl se pokusit pozorovat i noc předtím a noc potom (neboť v archivních údajích byla nalezena další tělesa s podobnou dráhou, avšak s větším časovým rozptylem). Nikdo dnes není však schopen zodpovědně říci, jaká je šance vůbec něco letos vidět, neboť o vnitřní struktuře "roje" nevíme zhola nic, avšak jisté vodítko důvěryhodnosti dává skutečnost, že sami objevitelé, ondřejovští meteoráři, se o to budou pokoušet... Radiant, odkud meteory vylétají, je v souhvězdí Vladů Bereniky (190, +20), které je nad obzorem po celou noc. Jakákoliv pozorování samozřejmě uvítáme, avšak je třeba jistá dávka kritického uvažování v přiřazování meteorů k roji (mějte na paměti, že sporadické meteory padají pořád...)





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=64