Jules Verne a spol. na ranní obloze
Datum: Monday, 10. March 2008
Téma: Kosmonautika


V neděli 9. března ráno odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně nepilotovaná evropská kosmická loď ATV, pojmenovaná Jules Verne. Dnes ráno (pondělí 10. 3.) se mi ji podařilo pozorovat na ranní obloze na základě předpovědi ze stránek www.heavens-above.com.

Předpověď seděla přesně, a objekt byl velmi jasný, okolo 0 magnitud ve výšce 50 stupňů nad obzorem, tedy jako nejjasnější hvězdy. Zkuste jej v příštích dnech spatřit také!

V ranních hodinách budete mít během příštích několika dnů unikátní možnost spatřit hned tři jasná tělesa na podobné dráze: zcela nepřehlédnutelnou Mezinárodní kosmickou stanici ISS, dále zmíněný evropský modul ATV, a v úterý 11. března ráno by měl navíc k ISS odstartovat raketoplán Endeavour, což bude také velmi jasný objekt.

ATV se zatím pohybuje na nižší oběžné dráze (260 km), a po obloze tedy putuje znatelně rychleji než ISS, která obíhá asi 340 km nad povrchem Země. Vzhledem k rozdílnosti drah ISS a ATV nastávají nyní jejich přelety v různou dobu, nicméně jejich dráhy po obloze jsou podobné, neboť obě tělesa obíhají ve stejné rovině. Spojení ISS a ATV je plánováno až na začátek dubna - poté, co se od stanice odpojí raketoplán Endeavour.

Při plánování pozorování ATV a raketoplánu si nechte pomocí stránek heavens-above.com spočítat předpověď jejich přeletu vždy až co nejpozději před samotným pozorováním, aby byla co nejaktuálnější - obě tělesa budou pomocí svých motorů na orbitě manévrovat, a jejich dráhy se tak budou nepředvídatelně měnit. Předpověď stará více než několik hodin tak může být už dosti nepřesná (ale ani u zcela čerstvé předpovědi není její přesnost úplně zaručena). Jen u přeletů ISS by měly předpovědi prakticky vždy odpovídat realitě - stanice obvykle nijak výrazně ani nijak často dráhu nemění.

Jasné nebe a příjemné vstávání!

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1091