Jarní prázdniny v planetáriu
Datum: Friday, 11. March 2005
Téma: Různé


Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně připravila pro děti o jarních prázdninách na každé odpoledne v 15 hodin pořady pod umělou hvězdnou oblohou.

V pondělí 14. března to bude pohádkové vyprávění „Kde se koupe Měsíc“, které zavede nejmenší posluchače k Měsíci, který je pokaždé jiný i k nejjasnějším hvězdám. V úterý 15. a v pátek 18. 3. je připraven pořad pro děti od 10 let „Vesmírné divadlo“. Pojednává o naší nejbližší hvězdě, planetách i souhvězdích jednotlivých ročních období. O známých i exotických zvířatech, jejichž podoby najdeme na hvězdné obloze, vypráví pořad „Zvířata a hvězdy“. Představení pro děti od 7 let proběhne ve středu 16. 3. Nejnovější pořad brněnské hvězdárny „Hvězdářská abeceda“, který se uskuteční ve čtvrtek 17. 3., je výpravou do blízkého i vzdáleného vesmíru. Je určen dětem od 8 let. Každou sobotu a neděli v 15 hodin uvádí planetárium pořad o vodním světě na Zemi i na obloze „Příběhy od Mléčné řeky“.

Ten, komu umělá obloha nestačí a chtěl by pozorovat skutečnou oblohu dalekohledem, může přijít za jasného počasí na hvězdárnu. Od pondělka do soboty vždy v 19 h tu začíná pravidelné pozorování oblohy. Ze zajímavých objektů jmenujme například Saturna s nádhernými prstenci, hvězdokupu Kuřátka, mlhovinu v Orionu nebo vždy okouzlující měsíční krajinu. V případě nepříznivého večerního počasí je připraven pořad v malém planetáriu zaměřený na orientaci na obloze.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=661