Gran Telescopio Canarias
Datum: Monday, 29. March 2004
Téma: Různé


Astronomie je přímo příkladem vědeckého pravidla, že každá zodpovězená vědecká otázka přinese dalších tucet nových otázek. A aby se tyto otázky daly zodpovědět musí se stavět stále větší a kvalitnější dalekohledy. Tím největším (alespoň co se do průměru týče) bude již brzy Velký kanárský dalekohled – Gran Telescopio Canarias.

Gran Telescopio Canarias (GTC) je společným projektem Španělska (Instituto de Astrofísica de Canarias), Mexika (Instituto de astronomía -IA, Instiuto Nacional de astrofísica, óptica y electrónica-INAOE ) a USA (University of Florida) a vyrůstá na observatoři Roque de los Muchachos (Chlapecká skála) v rámci observatoře Instituto de Astrofísica de Canarias, která byla založena již roku 1985 a nyní je zde velké množství nejen španělských dalekohledů. GTC (průměr 10,4 metrů) bude složen s 36. segmentů (tedy stejný počet jako má Keckův dalekohled) a bude vybaven adaptivní optikou.
Ve dnech 16.-18. února se v hlavním městě Mexika konala mezinárodní konference. V krásnem prostředí Zámku Chapultepec se diskutovalo o prvních létech pozorování GTC. Dalekohled bude sloužit převážně k výzkumu hnědých trpaslíků, galaxií a objevování exoplanet. „První světlo“ má GTC spatřit už v příštím roce.Tématem konference byla také o stavba teleskopu pro milimetrovou astronomii LMT (Large Millimeter Telescope), jenž nyní vyrůstá na vyhaslé sopce v pohoří Sierra Negra poblíž mexického města Puebla.Zdroj:
http://www.iac.es
http://www.gtc.iac.es
http://www.astroscu.unam.mx/~gtcmex03/program.htm


Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=382