Mars hoax forever
Datum: Saturday, 26. July 2008
Téma: Planety


Říká se, že opakovaný vtip již není vtipem. To si zřejmě neuvědomují lidé, kteří už od roku 2003 rozšiřují již téměř kultovní hoax o Marsu. Podle něj bude Mars 27. srpna na obloze stejně velký jako Měsíc v úplňku. Tato podívaná se prý bude znovu opakovat až v roce 2287, zajímavé je, že tohle hoax tvrdí každoročně už 5 let. Letos se objevil hoax v češtině dokonce v podobě prezentace. Jak je to tedy doopravdy?

Přestože hoax koluje internetem už 5 let, stále se najdou lidé, kteří mu věří. Jak se ale takový hoax vůbec rodí? Původní myšlenka nemusí být mnohdy vůbec špatná.

Zkusme alespoň stručně uvést nejvážnější nesmysly, uvedené v hoaxu, na pravou míru. Inkriminovanou prezentaci najdete na hoax.cz.

Ve vlastnostech souboru prezentace je uvedeno, že byla vytvořena již 9.července 2006 a upravena 24. června letošního roku. Fakt, že byla prezentace vytvořena už v roce 2006, potvrzují stránky floridastars.org. Na nich naleznete o hoaxu velmi podrobné informace, včetně přehledného vysvětlení. Zda se objevila verze v češtině letos poprvé netuším, podle mnohých ano. Autor české verze ale hoax ještě v mnoha ohledech „vylepšil“. Oproti anglické verzi z roku 2006 například zcela chybí v prezentaci jakýkoliv rok. Všude se uvádí pouze datum 27. srpna, rok ale nikoliv. Hoax je tak znovupoužitelný i v dalších letech, bez jakékoliv úpravy a může se vesele šířit nonstop.

Vezměme to ale postupně od začátku a prezentaci trochu rozpitvejme. Text z prezentace kopíruji doslovně, takže omluvte překlepy a pravopisné chyby, které jsem neopravoval:

Hoax: V tomto měsíci Země Mars budou tak blízko sebe, že se v celé historii lidstva ještě na takovou vzdálenost nepřiblížili. Ještě blíž bude Mars v r. 2287! Tohle všechno zaviní přítažlivost Jupitera. Hvězdáři tvrdí, že se k Zemi takto Mars nepřiblížil za posledních 5000 let. 27. Srpna však bude vzdálenost mezi Zemí a Marsem nejmenší, a to 34,649,589 míl.

Realita: K poslednímu velkému přiblížení Marsu a Země došlo v roce 2003, tehdy byly obě tělesa od sebe vzdálená 56 milionů kilometrů. K dalšímu podobně těsnému přiblížení dojde skutečně 28. srpna 2287, zde tedy hoax nemýlil. I když je v prezentaci uvedeno jiné datum (27. srpna). Údaj se může lišit podle toho, jaké časové pásmo berete v úvahu.

Ve zmíněny den bude vzdálenost mezi tělesy opět asi 56 milionů kilometrů. Hoax nás zatěžuje údaji v mílích, jeho autor zřejmě neumí převádět míle z anglické verze hoaxu na kilometry, takže to musíme udělat za něj:

34 649 589 mil = 55 763 108 km.

Zde se autoři tedy též strefili do černého. Vytknout jim lze pouze údaj v mílích, který českého čtenáře už sám o sobě podráždí a potom formát zápisu. Jednotlivé cifry jsou odděleny čárkami, což se v češtině na rozdíl od jiných jazyků (angličtina, španělština,…) nepoužívá.

Poznámku, že za přiblížení může Jupiter je obtížné komentovat, protože jsem ji nepochopil. Planety se samozřejmě gravitačně ovlivňují, ale pouze nepatrně. Rozhodně gravitační účinky Jupiteru nemohou Mars vychýlit nebo vytlačit z jeho oběžné dráhy, jestli snad měli autoři hoaxu něco podobného namysli.

Bylo by dobré ještě zmínit text první verze hoaxu, kde se uváděla jiná vzdálenost mezi tělesy. Cituji z webu hoax.cz: Toto bude nejpříznivější 27.8., kdy se Mars přiblíží do vzdálenosti 31.65 mil od Země.

Zde se tehdy tvůrci české verze zřejmě přeci jen přestřelili. Nebo ne? K číslu zřejmě dospěli (záměrně?) poměrně trnitou cestou. Tak především údaji 31,65 mil by neuvěřil opravdu nikdo, tato vzdálenost je v přepočtu asi 50 kilometrů…netřeba víc komentovat. Autorům zde evidentně vypadly milióny. Těžko říct zdá záměrně, nebo neúmyslně. I údaj 31,65 milionů mil ale nesedí, při přepočtu na kilometry dospějeme k cifře necelých 51 milionů kilometrů, což je o 5 milionů méně než doopravdy v roce 2003 bylo. Na takovou to vzdálenost se Mars a Země přiblížit nikdy nemohou.

Blíž realitě by byl údaj v případě, že bychom označení míle pochopili jako „námořní míle“. Převod z námořních mil je poněkud složitější, protože ho lze uskutečnit minimálně 3 způsoby. Jiný rozměr v metrech měla námořní míle ve Velké Británii, jiný v USA a jiný je v současné době uznáván mezinárodně. Při použití poslední varianty (mezinárodní) dospějeme k číslu asi 57 milionů kilometrů, což se realitě celkem přibližuje. Použití námořních mílí pro popis vzdálenosti nebeských objektů je ale dost šílené.

Aktuální situace

Aktuální vzdálenost Marsu a Země je asi 2,2 AU, tedy přibližně 329,1 milionů kilometrů a během srpna se nikterak dramaticky nezmění.

Hoax: Kolem 27. srpna bude pozorovatelný už po západu Slunce až do 24:30

Realita: Tady jsem upřímně příliš nepochopil formát času 24:30? Zřejmě vše vzniklo podle amerického formátu času. V anglické prezentaci je jako čas uveden 12:30 p.m., což je v některých zemích běžně užívaný formát. Převést ho ale do podoby 24:30 je nesmysl. Správně mělo být 0:30. Správně pokud jde o formát času.

Dne 27. srpna bude Mars na obloze prakticky nepozorovatelný. Vychází okolo 9 hodin a zapadá okolo 20:50 SELČ. V té době je ještě poměrně dost světla, takže jediná šance spatřit Mars je za pomocí alespoň menšího dalekohledu, někde na kopci s dobrým výhledem na západní obzor.

Hoax: Při pozorování volným okem se bude zdát tak velký, jako Měsíc v úplňku!

Realita: Toto tvrzení je základním kamenem celého hoaxu. Jedná se totiž o největší pitomost. Dne 27. srpna bude mít Mars na obloze úhlový průměr 3,9 obloukových vteřin. Měsíc má na obloze úhlový průměr asi půl stupně a bude tak 27. srpna na obloze asi 460x větší!

Pro úplnost uveďme, že v době posledního těsnějšího přiblížení v roce 2003 byl Mars od Země vzdálen 0,37 AU a na obloze měl úhlový průměr 25,1 obloukových vteřin, takže byl i tehdy více než 70x menší než Měsíc.

Jak ale tento nesmysl vznikl? Mars měl v roce 2003 asi 70x menší úhlový průměr než Měsíc. Jinými slovy: pokud by jste se na Mars podívali dalekohledem a použili zvětšení asi 70x, pak by jste viděli Mars přibližně stejně veliký, jako je Měsíc při pohledu okem. Tuto drobnou maličkost ale z prezentace vypustili…

Opozice Marsu

K velmi těsnému přiblížení Země a Marsu na oněch cca 56 milionů kilometrů sice dochází jen jednou za několik set nebo tisíc let, ale poměrně blízko jsou Mars a Země každé dva až tři roky – v době tzv. opozice. Tehdy je Mars velmi dobře pozorovatelný. Na obloze ho sice uvidíte pouze jako jasnější neblikající „hvězdu“ (slovo hvězda dáváme do velmi silných uvozovek, aby nevznikl další hoax), ale při pohledu už menším dalekohledem můžete spatřit detaily v podobě polárních čepiček apod. Poslední taková opozice nastala 24. prosince 2007 a další je na programu 29. ledna 2010, kdy bude rudá planeta vzdálená asi 99,33 milionů kilometrů daleko. Poměrně blízko pak budou obě planety 27. července 2018, kdy je bude dělit vzdálenost necelých 58 milionů kilometrů. Přehled opozicí najdete například na http://seds.org/~spider/spider/Mars/marsopps.html.

Pokud chcete v srpnu spatřit opravdu nevšední nebeskou podívanou, pak k tomu máte příležitost a to dokonce dvojnásobnou. Hned 1. srpna budeme moci pozorovat částečné zatmění Slunce a v noci z 16. na 17. srpna částečné zatmění Měsíce.

Časové údaje byly spočítány pomocí programu Albiero (http://albiero.astronomy.cz/) Tento článek je volně šířitelný. Při jeho použití ale prosím uveďte jméno autora a dejte mi o to vědět na email: kubala (zavináč) astro (tečka) cz. Děkuji!





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1122