Trpasličí astrokvíz I.
Datum: Sunday, 18. December 2005
Téma: APO


Soutěží se úplně všude a úplně o všechno. Nejinak tomu bude v Bílém trpaslíku. Po následující rok v každém čísle najdete pětici záludných otázek z astronomie. K nalezení odpovědí na některé z nich bohatě postačí vaše hlavy, mnohdy si zřejmě budete muset pomoci dalšími informačními zdroji, při řešení některým možná počítačově založenější z vás sednou ke svému oblíbenému programovacímu jazyku a úlohu si nasimulují. Soutěž má dvě kategorie – pro členy APO a pro ostatní. Kategorie se liší pouze cenou, kterou lze v soutěži získat.

Odpovědi (včetně zdůvodnění) zasílejte poštou (Marek Kolasa, J. Vrchlického 3, 736 01 Havířov) nebo emailem (apo(zavináč)seznam.cz) do redakce do 15. 1. 2006. Na konci příštího roku soutěž vyhodnotíme a nejúspěšnější řešitelé budou odměněni (jak jinak) než zajímavými cenami.

Za otázkami v tomto čísle hledejte Pavola Habudu, z důvodu větší záludnosti otázky necháváme v původním znění a bez titulků, odpovědi se na objeví na našich stránkách společně s novou sadou otázek.

A nezapomínejte, že není důležité odpovědět na vše. Můžete soutěžit byť s jedinou odpovědí!

Trpasličí astrokvíz – první sada otázek

(1) Predstavte si, že ste sa ocitli na neznámom mieste. Viete ale, že ste stále na Zemi. Ak nemáte k dispozícii žiadne výdobytky techniky, akým spôsobom určíte svoju zemepisnú šírku a dĺžku?

(2) Pozorovatel proměnných hvězd zjistil, že rozdíl magnitúd hvězd A a V je 0,4 magnitudy. Obě hvězdy byly v zenitu. Jaký rozdíl naměří pozorovatel, který ve stejném čase vidí tyto hvězdy 5 stupňů nad obzorem?

(3) Jak dlouho bude ještě Proxima Centauri nejbližší hvězdou ke Slunci?

(4) Může být Venuše v jeden den Jitřenkou i Večernicí? Rozumí se tím, že ráno vyjde dříve než Slunce a večer zapadne až po Slunci.

(5) Když budeme pozorovat Měsíc spektrometrem a aproximujeme jeho světlo absolutně černým tělesem, jakou teplotu bude mít podle této aproximace Měsíc?Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=804