Pozorování, pozorování, pozorování, …
Datum: Sunday, 05. June 2005
Téma: Různé


V poslední době jsem využil několik nocí na pozorování Jupitera a Měsíce a tak se chci s Vámi podělit o zajímavé závěry z pozorování.

Pozorování a focení jsem prováděl s refraktorem 60/700 (56x, 175x) a Olympusem C-350Z. Obraz je stranově převrácený (zenitové zrcátko). Ale teď již k samotným pozorováním …

19. 5. 2005 (20:50 SELČ) — jsem natočil videosekvence Měsíce (R60/700 zv. 56x, Olympus C-350Z). Velice mě zaujaly svítící body na terminátoru. Na posledním snímku, u kterého jsem schválně přehnal kontrast a další úpravy, jde zřetelně vidět nejjasnější svítící bod! Ten mě zaujal na první pohled. V okuláru to bylo fakt nádherné a přesně takhle jasné, jako je na poslední fotce. Ke konci pozorování se ukázalo, že jde o nasvícenou vnitřní stranu valu kráteru.

15. 4. 2005 (22:35—23:40 SELČ) — podmínky byly naprosto perfektní, Jupiter se ani nehl! Obraz ostrý! Při zvětšení 56x krásně vynikaly rovníkové pásy, polární ztmavení bylo velmi zřetelné. Při zvětšení 175x jsem se nestačil divit. V severním rovníkovém pásu bylo plno detailů, avšak to nebyl 60 mm objektiv schopen rozlišit, ale měl jsem ten pocit, prostě jsem viděl, že tam něco je. Co bylo ale zřetelné? Různá zvlnění tohoto pásu! Takové vypouklinky. Nádhera! Vynikal také jižní mírný pás! A mezi tímto pásem a jižním rovníkovým krásně svítila bílá zóna. Polární oblasti tmavé.

19. 5. (23:30 SELČ) — (Obraz byl celkem klidný) — jsem si všiml, že jižní rovníkový pás se mi jeví přerušený! Občas jsem uvnitř viděl ovál, ale to nemůžu tvrdit s jistotou. Každopádně přerušení pásu bylo patrné. Napadlo mě, že by to mohla být Velká rudá skvrna, jenže s tak malým dalekohledem? 23:42 SELČ jsem spatřil stín měsíce Europa. Na druhý den jsem si ověřoval přechody Velké rudé skvrny. Nechal jsem si zaslat přechody a použil jsem také program Jupiter2. Vše souhlasilo!

28. 5. přecházel stín měsíce Io. Promítal se přímo na severní rovníkový pás. V dalekohledu byl málo zřetelný, ale viditelný. Obraz se dnes malinko chvěl.

29. 5. (22:40 SELČ) — obraz byl naprosto nehybný, ostrý, super podmínky. Zrovna podle předem zjištěných údajů procházela centrálním meridiánem Velká rudá skvrna. Bočním viděním jsem viděl oválek. (spíše přerušení pásu, ale tentokrát „prázdné” místo mělo světle šedou barvu). A také jsem si všiml, že pás není zcela přerušen.







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=701