Vesmír: zázrak stvoření
Datum: Thursday, 01. March 2007
Téma: Různé


Od vzniku vesmíru uplynulo třináct miliard a 700 milionů roků. Odkud se ale vesmír vzal? Miliardy hvězd se seskupily do miliard galaxií. Proč se tak ale stalo? Nepatrné atomy na planetě Zemi poskládaly komplikované živé tvory. Jak to ale dokázaly? Kdo napsal zákony, podle kterých se řídí náš vesmír? A proč je vesmír takový, jaký je?

"V našich představeních pod umělou oblohou velkého planetária jsme v minulosti rozebírali nejrůznější témata," prozrazuje Jiří Dušek, režisér i autor scénáře nového pořadu "Vesmír: zázrak stvoření", které má premiéru v sobotu 3. března v 18 hodin pod umělou oblohou velkého planetária na Kraví hoře. "Vzali jsme si na mušku špionážní družice, historii našeho města, vznik, vývoj a zánik nejen Slunce, ale i dalších stálic, pátrání po mimozemských civilizacích a nebo ty nejextrémnější objekty ve vesmíru. Nyní jsme se ale rozhodli podívat se na to, kde se tohle všechno vzalo. Vždyť vesmír tvoří nejen hvězdy, planety i my lidé, ale vlastně veškerý čas, prostor a hmota."Když zítra cestou do školy nebo do práce otevřete čerstvý výtisk novin, určitě si přečtete řadu zpráv o krvavých konfliktech za svobodu, myšlenku, majetek a nebo kousek půdy. Noviny však bývají po několika dnech zapomenuty. Když otevřete díla, která přetrvala celé věky, zjistíte, že většina z nich začíná úvahou o vzniku světa - světla, hvězd i života. Podobnou kapitolu v knize lidského osudu začínají počátkem 21. století psát i astronomové, fyzikové, matematikové a filozofové. Avšak obraz, který se jim rýsuje před očima, není takový, jaký většina z nich očekávala. Podařilo se jim získat vědecký důkaz o existenci blahosklonného Stvořitele? A nebo je podoba světa kolem nás jenom pouhá náhoda?

Diváci během představení navštíví různé konce a počátky našeho vesmíru - v čase i v prostoru. Pomocí názorných animací, umělé oblohy velkého planetária, podmanivé hudby i speciálních projektorů se vydají na cestu jako žádnou jinou. Na podivuhodnou výpravu do vesmíru, během které se hledají odpovědi na ty nejkrásnější otázky!

K pořadu "Vesmír: zázrak stvoření" navíc vznikly speciální www stránky zazracna.hvezdarna.cz, kde najdete ukázky nejrůznějších kosmických zvuků, mapu celého vesmíru, unikátní animace, model hvězdné oblohy starý 13 miliard roků, rekonstrukci dozvuku Velkého třesku a další, neméně zajímavé doplňky. Představení "Vesmír: zázrak stvoření" má premiéru v sobotu 3. března v 18 hodin. Reprízy jsou pak naplánovány na každou středu a sobotu po celý březen a duben vždy v 18 hodin.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1001