Planetarium Jena
Datum: Thursday, 03. April 2008
Téma: Různé


V červnu roku 2007 jsem dostala skvělou možnost navštívit známé planetárium v Jeně. A musím říct, že to pro mě byl zážitek, na který asi dlouho nezapomenu. Zeissovo planetárium bylo poprvé otevřeno 18. června 1926. Pojmenováno je podle Carla Zeisse, jehož firma dodnes vyrábí projekční přístroje používané po celém světě. Průměr kopule je 23 metrů a promítací plocha zabírá bezmála 1000 metrů čtverečních. Od podzimu roku 2006 se toto planetárium pyšní nejmodernějšími laserovými projektory – projekční systém ADLIP (All-Dome-Laser-Image-Projection). Díky tomuto systému obraz působí velmi reálně a vyznačuje se velmi sytými barvami. Nabídka programů je obrovská, koná se tu až sedm akcí denně, od vzdělávacích programů pro děti i dospělé po zábavní laserové multimediální show.

Já jsem viděla asi hodinový film na téma „Objevování vesmíru“ a poté krátký dokument o aktuálním dění na obloze. Film byl v úžasné kvalitě a díky tomu se pro mě start rakety čí jízda vlaku staly jednoduše nezapomenutelnými. Měla jsem pocit, že ta raketa startuje přímo vedle mne, a že vlak mě každou chvíli srazí (při této scéně začala jedna holčička o pár sedadel dál brečet). Možná, že jsem byla tak ohromená hlavně protože v Teplicích, mém rodném městě, vládnou zcela jiné astronomické podmínky. Zdejší planetárium má průměr kopule 10 metrů a promítací plochu jen 157 metrů čtverečních. Program je naprosto jednotvárný a mizerný. Každou středu a neděli se zde od 19.00 promítá půlhodinový dokument na téma „Jarní/Letní/Podzimní/Zimní obloha“. A v neděli odpoledne se pouští pohádky pro děti s astronomickou tématikou. Ani kvalita projekce se s planetáriem v Jeně nedá srovnávat. Důvodem je samozřejmě nedostatek financí, jak jinak.

Na závěr bych chtěla ještě upozornit na tři zajímavé akce planetária v Jeně, kdyby se náhodou někomu zachtělo roztáhnout křídla a zalétnout si do Jeny, města studentů. 25. až 26. 4. 2008 se zde koná 2. FullDome Festival, jedná se o prezentaci uměleckých experimentů a krátkých studentských filmů s astronomickou tématikou. Zajímavé by podle mě mohly být i show „Pink Floyd Reloaded“ a „Queen Heaven“

Bližší informace na www.planetarium-jena.deTento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1102