Největší CCD kamera bude na Havaji
Datum: Thursday, 10. August 2006
Téma: Různé


CCD kamery už dnes zcela běžně využívají nejen profesionální astronomové, ale také lidové hvězdárny a astronomové amatéři. Víte, kde mají největší CCD kameru? Pokud čekáte, že bude namontována na některém z největších dalekohledů světa, pak jste na omylu.Koncem června byl uveden do provozu dalekohled PS1 o průměru 1,8 metrů. Přístroj, jehož provozovatelem je University of Hawaii, se nachází na vrcholu vyhaslé sopky Haleakala na ostrově Maui.

Schemata teleskopu


Dalekohled PS1 je prototypem mnohem většího dalekohledu Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System). Ten bude dokončen kolem roku 2010 a jeho úkolem bude především hledání blízkozemních planetek.

Primární zrcadlo
Sekundární zrcadlo


Už samotný dalekohled PS1 je velmi výjimečný. Na Havajské univerzitě nyní probíhá výroba největší CCD kamery na světě. Kamera obsahuje 1,4 miliardy pixelů na ploše asi 40 centimetrů čtverečních. Pro srovnání běžně používaní domácí kamery mají maximálně několik milionů pixelů na ploše pár milimetrů čtverečních.

Schémata CCD


PS1 bude schopen za ideálních podmínek vyfotografovat celou viditelnou oblohu za několik nocí. Každou noc přitom vyprodukuje až 2000 GB dat!

Zdroj:
Projekt Pan-STARRSTento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=902