Kráter Chicxulub
Datum: Tuesday, 24. February 2004 Téma: Meziplanetární hmota
Kráter Chicxulub, aneb proč vyhynuli dinosauři?
O příčině vyhynutí dinosaurů se poměrně dlouho vedly mezi vědci diskuse.V roce 1979 vystoupil tým Dr.Alvareze s velmi odvážnou myšlenkou. Totiž, že hlavní příčinou vymření dinosaurů byla srážka naši planety s jiným kosmickým tělesem.(pozn. s touto domněnkou přišel o dva roky dřív Čech Dr. Křivský, ale dnes všichni citují Alvareze). Tato teorie se však setkala s velkým odporem geologů, palentologů i dalších vědců a byla by zřejmě úplně zapomenuta nebýt toho, že Alvarez byl laureátem Nobelovy ceny (pozn.Nobelova cena za fyziku v roce 1968). Chybělo však to hlavní důkaz.
Kráter Chicxulub:
Roku 1978 prováděla mexická naftařská společnost Pemex na poloostrově Yucatán vrty za účelem nalezení ropy. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, ale Pemex se rozhodla, že výsledky svých vrtů zveřejní. Právě zásluhou těchto výsledku se podařilo roku 1979 kráter objevit.Kdyby jste dnes navštívili místo, kde se kráter nachází nic zvláštního neuvidíte. Kráter od té doby zahladila eroze, a proto se ho podařilo nalézt jen díky geologickým vrtům. Ty odhalily pod vrstvou sedimentů velké množství iridia, které se na Zemi nachází jen vzácně, ale pro planetky je typické! Díky rozpadu radioaktivních prvků se podařilo určit stáří kráteru na 65.milionů let, což je doba, kdy dinosauři vyhynuli.Kráter byl nazván podle vesnice, která leží přibližně v jeho centru-Chicxulub, což v překladu z mayštiny znamená ďáblovy rohy. Kráter má průměr asi 165.km a hloubku skoro 10 km.(Některé zdroje uvádějí průměr až 300 km). Chicxulub od doby objevu prošel řadou geofyzikálních měření. Prováděl se i výzkum kráteru v rámci projektu-Chicxulub Scientific Driling Project. Na něm se podílí Geofyzikální ústav v Mexiku, Arizonská univerzita, Postupimský geofyzikální ústav a další. Do výzkumu přispěla i NASA.
Prováděly se i geologické vrty. První vzorky byly už roku 1979, tyto vzorky však zničil požár budovy, ve které byly uloženy. Poslední vrt byl uskutečněn koncem roku 2001. Projekt stál 1,5 milionů dolarů a vědci při něm získali vzorky z hloubky 1510 metrů. Kdyby, však nedošlo k závadě na vrtném zařízení mohli se dostat až z hloubky 2500 metrů! Vzorky putovali do Mexiko City, kde se provádí jejích analýza. Důraz bude kladen nejen na výzkum impaktních brekcií (stmelené úlomky hornin), ale také na vrstvy hornin, které se nachází nad kráterem. To může pomoci při zjištění podmínek, které na místě panovaly krátce po dopadu.
Co dopad způsobil?
Dopad planetky o velikosti 10-20 km způsobil uvolnění energie srovnatelnou s výbuchem 10. miliard atomových bomb, tím se začala šířit tlaková vlna. Do vzdálenosti několika set kilometrů se vše vypařilo. Dopad způsobil vyvržení obrovského množství rozžhavených hornin do atmosféry. Několik dnů pak tyto horniny dopadaly na zem a zapříčinily požáry lesů skoro po celém světě! Energie vyvolaná dopadem vytvořila vlny zunami,které byly až několik desítek metrů vysoké a spláchly vše do vzdálenosti několika set kilometrů od pobřeží. Do atmosféry se také dostalo velké množství prachu, který zastínil na celé planetě slunce. Nastala tzv. atomová zima, která trvala týdny, možná i měsíce! Byla tma a citelně se ochladlo.Rostliny nemohly provádět fotosyntézu a začaly odumírat-nastal kolaps potravního řetězce. Většina fauny a flory vyhynula.To byl konec vlády dinosaurů na této planetě.
Odkazy: igeofcu.unam.mx/chicxulub
icdp.gfz-potsdam.de/html/sites/chicxulub/news/news.html
Kontakt na autora:
mujweb.cz/veda/kubala
PetrKubala@seznam.cz
|
|