Evropská ústava poletí na ISS
Datum: Wednesday, 16. February 2005
Téma: Kosmonautika


Kopie Evropské ústavy poletí do vesmíru. Na desetidenní výlet k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) vezme ústavu italský kosmonaut Roberto Vittori, který s nápadem sám přišel.

Let se uskuteční v dubnu při tradiční výměně posádek na stanici. Na palubě lodi Sojuz bude nová dvoučlenná posádka a italský kosmonaut, ten se pak vrátí po deseti dnech se starou posádkou (Chiao a Šaripov) zpět na Zemi. Každý kosmonaut si může vzít do vesmíru nějakou věc, dle vlastního uvážení. Italský kosmonaut si vybral Evropskou ústavu, protože podle něj symbolizuje sjednocení a mír mezi státy a národy. Evropská ústava ještě musí projít rutinními kontrolami, aby se vyloučilo jakékoliv riziko pro bezpečnost letu. Někteří odpůrci ústavy již dokonce žertovali o tom, že by bylo nejlepší, kdyby dokument ve vesmíru zůstal.

Evropskou ústavu musí ratifikovat všech 25 členů unie v parlamentu nebo v referendu. V ČR se bude zřejmě o ústavě rozhodovat v referendu, jeho termín však nebyl doposud stanoven. Evropská ústava je k nahlédnutí také na internetu: www.evropska-unie.cz.

Zdroj: EU, ESATento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=655