Spirit a Opportunity v dobré kondici
Datum: Wednesday, 30. March 2005
Téma: Kosmonautika


Už více než rok uplynul od chvíle, kdy na rudé planetě přistáli roboti Spirit a Opportunity. Obě „dvojčata“ jsou v nejlepší kondici, k čemuž přispěl i samotný Mars.

Spirit (přistání 4. ledna 2004) a Opportunity (přistání 25. ledna 2004) pracují na povrchu již více než rok a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla být jejích mise ukončena. Výzkum robotů mohou ukončit technické problémy, nedostatek finančních prostředků na provoz a v neposlední řadě nedostatek energie - což může způsobit závada, nebo zanesení slunečních panelů prachem. S tímto problémem se počítalo, ale nikterak ho nebylo možno ovlivnit. O čištění slunečních panelů se však postaral sám Mars. Spirit se nedávno dostal do vzdušného víru, jenž panely očistil. Podobně je na tom dvojče Opportunity, v jehož případě došlo k očištění při jeho pobytu v kráteru Endurance, kde kromě vzdušných vírů pomohl čištění zřejmě také mráz. Pracovníkům NASA bylo již dříve podivné, že stopy od kol Spiritu jsou velmi rychle zahlazovaný. Vysvětlením mohou být právě vzdušné víry nacházející se v okolí a především vně kráterů.
Oba roboti mají nyní prakticky stejné množství energie jako na začátku – asi 900 Wh denně. Spirit přitom určitou dobu dostával pouze asi 400 Wh. Spirit pokračuje ve výzkumu okolí kráteru Gusev a Opportunity v uplynulých dnech zkoumal okolí kráteru Vostok.

Další informace a také aktuální fotografie jsou na adresách:

www.spacedaily.com/news/mars-mers-05zd.html
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/


Fotografie z návštěvy Opportunity u kráteru Vostok naleznete mimo jiné na adrese:
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20050315a.html


Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=679