Expozice meteoritů
Datum: Monday, 19. February 2007
Téma: Různé


Ve středu 28. února 2007 v 18:00 hod. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě proběhne vernisáž stálé expozice meteoritů. Při této příležitosti se uskuteční přednáška Bolidy, meteory a meteority aneb co nám lítá (relativně nízko) nad hlavami, kterou pronese RNDr. Pavel Spurný, CSc. z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Nová expozice meteoritů se stává další součástí Minigalerie MIRA Hvězdárny a planetária Johanna Palisy. Nabídku galerie dosud tvořily nástěnná encyklopedie „Pohledy do vesmíru“, různé menší expozice a dále výtvarné, fotografické a přírodovědné výstavy. Výstavu pozemských a družicových snímků sopek „V říši Héfastově“ si návštěvníci mohou prohlédnout v těchto měsících.

Expozici meteoritů tvoří osm výstavních boxů s 16 exponáty meteoritů, fotografiemi a obsáhlejšími průvodními texty. I přes nevelký rozsah získá návštěvník přehled o všech základních typech meteoritů a doví se základní informace o jejich původu, složení a místech nálezů. Prohlídka expozice je vhodným doplňkem pro školní exkurze v planetáriu.Expozice chce také připomenout dopad meteoritu Morávka ze dne 6. května 2000. Průlet jasného meteoru (bolidu) pozorovaly tehdy tisíce lidí z mnoha míst Česka, Slovenska a Polska. Původní těleso se v atmosféře rozpadlo na stovky kusů, které dopadly na zemi v oblasti Beskyd. Šest kusů meteoritů se postupně podařilo nalézt a jeden z nich – meteorit Morávka 4 (viz obrázek) – je součástí expozice v Minigalerii MIRA Hvězdárny a planetária Johanna Palisy.

Vstup je volný, jste srdečně zváni.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=993