Trpasličí astrokvíz V.
Datum: Tuesday, 12. September 2006
Téma: APO


Soutěží se úplně všude a úplně o všechno. Nejinak tomu bude v Bílém trpaslíku. Po celý rok 2006 v každém čísle najdete pětici záludných otázek z astronomie. K nalezení odpovědí na některé z nich bohatě postačí vaše hlavy, mnohdy si zřejmě budete muset pomoci dalšími informačními zdroji, při řešení některým možná počítačově založenější z vás sednou ke svému oblíbenému programovacímu jazyku a úlohu si nasimulují. Soutěž má dvě kategorie – pro členy APO a pro ostatní. Kategorie se liší pouze cenou, kterou lze v soutěži získat.

Odpovědi (včetně zdůvodnění) zasílejte poštou (Marek Kolasa, J. Vrchlického 3, 736 01 Havířov) nebo emailem (apo(zavináč)astronomie.cz) do redakce do 15. 10. 2006. Na konci příštího roku soutěž vyhodnotíme a nejúspěšnější řešitelé budou odměněni (jak jinak) než zajímavými cenami. Za otázkami v tomto čísle hledejte Pavola Habudu, z důvodu větší záludnosti otázky necháváme v původním znění a bez titulků, odpovědi se na objeví na našich stránkách společně s novou sadou otázek. A nezapomínejte, že není důležité odpovědět na vše. Můžete soutěžit byť s jedinou odpovědí!
(1) Majme opäť našu planétku s i = 0 °; e = 0, ktorá je 90 stupňov od Slnka. Aká je jej obežná doba?
(2)Kométa preletela tri slnečné polomery nad Slnkom. Jej oskulačné elementy tvrdia, že jej dráha je ideálna parabola. Odhadnite najmenšiu obežnú dobu tejto komety! Nie je to chyták, kométa sa k Slnku takmer urcite vráti. Predpokladajte, že Slnečná sústava je v celom vesmíre osamotená a vesmír je nekonečný. Ďalej predpokladajte platnosť klasického Newtonovho zákona a plochý vesmír. Kométa nepreletí okolo žiadneho telesa dostatočne blízko, aby sme to mohli zviesť na fly-by.
(3)Ak natrieme dve konzervy, jednu čiernou a jednu bielou farbou, v ktorej dosiahneme vyššiu maximálnu teplotu?
(4)Za aký najkratší cas dokáže Lunar Rover obehnúť Mesiac? Predpokladajte, že má dostatočne výkonný motor aby vyvinul ľubovolnú rýchlost.
(5)Aký je pomer medzi šírkami spektrálnych čiar Ha u hviezdy typu O a M?
Autorské řešení úloh z minulého kola najdete zde.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=914