Nejen přechodem Venuše je astronom živ
Datum: Thursday, 10. June 2004
Téma: Proměnné hvězdy


Noční čekání na úterní dopolední přechod Venuše před Sluncem si každý z vás krátil pravděpodobně jiným způsobem. Já sobě vlastním, t.j. pozorováním. Během něj se mi podařilo objevit další novu v galaxii M31 (celkově patnáctou).

Neodpustím si alespoň stručnou "discovery story". Jelikož mi dopoledne přišlo poštou nově pokovené sekundární zrcátko z VOD Turnov, ještě před odjezdem do práce jsem jej stihl namontovat do dalekohledu.

Na víc ale už nebyl čas. Z práce jsem se vrátil přesně o půlnoci a nejprve jsem musel znovu zjustovat optickou soustavu a zaostřit kameru. To zabralo asi půlhodinu. Poté jsem snímkoval 3 komety a dvě z nich pozoroval i vizuálně.

Jelikož jsou noci teď velmi krátké, před svítáním jsem stihl pořídit už jen dvě desítky snímků M 31. Hned při jejich zběžné prohlídce v průběhu jejich pořizování jsem si všiml poměrně slušně viditelné hvězdičky, o které jsem si myslel, že tam "nemá co dělat". Porovnání s archivními snímky dalo mému prvnímu dojmu zapravdu.

Po pozorování jsem tedy nešel na tři hodiny spát, jak jsem mněl původně v plánu, ale místo toho jsem zpracovával sérii snímků M31 a měřil přesnou pozici a jasnost novy. No a dopoledne jsem si díky poměrně příznivému počasí pěkně užil i přechodu Venuše před Sluncem – jak doma, tak i na brněnské hvězdárně. Tedy poměrně úspěšná pozorovací noc a dopoledne:-)

V další noci jsem už ale nebyl schopen pozorovat a tak na moji žádost ochotně pořídil potvrzovací snímky Peter Kušnirák z Ondřejova pomocí 0.65-m reflektoru.

Nova je na nich velmi dobře vidět a její téměř nezměněná jasnost ukazuje, že se ji podařilo objevit brzy po výbuchu v maximální jasnosti nebo jen nedlouho po dosažení maxima.

I sedmou letošní novu v galaxii M31 se tedy podařilo objevit z území ČR.



Na závěr připojuji údaje o nově:

Pozice (ekvinokcium 2000.0):
Nova M31 2004 no7: R.A. = 0h42m22s.31, Decl. = +41o13'44".9

Offset od centra galaxie M31:
248" západně a 144" jižně

Fotometrie v oboru R:
Květen 31.061 UT, [18.9; červen 8.040, 17.2; 9.039, 17.3.







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=457