Dovolená s dalekohledem 2009
Datum: Wednesday, 04. February 2009
Téma: Různé


Jubilejní dvacátý ročník Dovolené s dalekohledem se bude konat na stále ještě novém místě, které jsme měli možnost poprvé vyzkoušet loni v létě, v rekreačním středisku Melchiorova Huť. Z předchozího roku si troufám tvrdit, že se podařilo vybrat novou lokalitu, která snad opět bude k všeobecné spokojenosti několik následujících let naším útočištěm. Z pohledu organizátorů i s ohledem na hodnocení účastníků DsD 2008, splňuje Melchiorova Huť všechny hlavní požadavky kladené na areál pro konání naší každoroční akce.

Melchiorova Huť je rekreační středisko v příjemném a klidném prostředí uprostřed lesů nedaleko Zhořce (Plzeň-sever). Jeho zeměpisná poloha je 49°55´15“N; 13°07´52“E; nadmořská výška je 587 m. V blízkém okolí naleznete zaniklé hrady Březín a Malšín, zámky Bezdružice, Nečtiny a Manětín, klášter Teplá, ale i tvrz Vlkošov. O něco dále lze navštívit světoznámé Konstantinovy Lázně. Právě do okolí některé z těchto lokalit bude směrován středeční celodenní společný výlet.

Areál rekreačního střediska Melchiorova Huť nám bude plně k dispozici na samém konci srpna, v posledním prázdninovém týdnu, tj. od soboty 22. 8. do následující soboty 29. 8. 2009. Zachovali jsme tedy model, který se v loňském roce plně osvědčil. Ocenily jej především rodiny se školáky a malými dětmi, kterých je na Dovolené s dalekohledem velká většina a které v předešlých letech odjížděly již v sobotu, i když DsD oficiálně končila až v neděli.

Výhodou oproti předešlému roku je fakt, že všichni už víme "do čeho jdeme". Stejně jako v předešlých letech je Dovolená s dalekohledem určena majitelům amatérské astronomické techniky a jejich rodinám či přátelům. Přihlásit se samozřejmě může i jednotlivec. Dalekohled, příp. jiné měřicí zařízení astronomického charakteru, je pro účastníka, resp. celou jeho rodinu, jednou z důležitých podmínek účasti.

Smyslem týdenního setkání zájemců o astronomii a jejich rodin je umožnit jim společný pobyt pod oblohou. Ten je samozřejmě spojen s výměnou zkušeností a to nejen z konstruování amatérských dalekohledů, ale především z pozorování a fotografování oblohy atp. Možnost účasti rodinných příslušníků (dětí, manželky, manžela, vnoučat atd., případně i přátel) pak skýtá naději, že rodina v tomto případě "nedoplatí" na náročného koníčka, ale naopak bude mít možnost seznámit se s astronomií blíže, podívat se na oblohu dalekohledem a navíc strávit osm prázdninových dnů v krásném a klidném prostředí. Vedle astronomického programu se dostane samozřejmě i na jiná témata a paralelně s programem pro dospělé připravujeme i program dětský.

Letošní zaměření Dovolené s dalekohledem bylo záměrně zvoleno zcela neutrálně. S ohledem na probíhající Mezinárodní rok astronomie (IYA) se budeme snažit nabídnout Vám co nejširší paletu přednášek, ale i námětů pro pozorování. Každý účastník se bude věnovat právě tomu, co jej zajímá a může s danou oblastí seznámit i ostatní. Velkou výhodou by měl být Měsíc krátce před novem s vysokou deklinací, takže na začátku našeho pobytu bude možné věnovat se i tomuto, jinak ne příliš populárnímu objektu. Hned v sobotu 23. 8. před půlnocí bude Měsíc zakrývat Plejády. Během dalších nocí už ale Měsíc uvolní místo jiným objektům. Můžeme tak maximálně využít naši přítomnost v oblasti, ve které je umělé světelné znečištění minimální. Každý si volí cíl a délku pozorování podle své chuti a možností. Na obloze se nám bude předvádět planeta Jupiter, doznívat bude také maximum meteorického roje Perseid, podporovaných několika nevýraznými roji. Svoji nádheru nám jistě předvede i letní a později v noci i podzimní a zimní obloha s nepřebernou nabídkou objektů vzdáleného vesmíru. Ve dne jistě mnoho dalekohledů nasměruje svůj pohled na naši hvězdu – Slunce a možná na planetu Venuši. K dispozici budou efemeridy a základní informace o různých pozorovatelských programech (zákryty hvězd tělesy sluneční soustavy, proměnné hvězdy,…). Na základě námětů, získaných při našich předchozích setkáních, bude každý jasný večer organizována asi hodinová akce „A teď se podíváme na ...“. Teleskopy co největšího počtu účastníků se současně namíří na předem vybraný objekt, aby bylo možné porovnat, jak je tento objekt pozorovatelný různými dalekohledy. Bude to zajímavé srovnání, neboť na pozorovací louce se jistě jako vždy sejdou desítky dalekohledů všech mohutností a konstrukcí.

V převážné části dne ponecháváme volnost vlastnímu rodinnému programu. Nabídku přednášek, besed a dalších akcí lze chápat jako alternativní podle počasí a Vašich zájmů. Pro zájemce budou připraveny nejen přednášky a promítání astronomických filmů, ale i tradiční aktivity, jakými jsou např. celodenní výlet, táborák, obchodování na burze a prodej publikací, kdy každý si bude moci přivézt a prodat cokoliv spojeného s astronomií a mnoho dalších akcí. Pro děti připravujeme táborovou hru, sportovní i legrační zápolení, soutěže na přemýšlení, promítání pohádek a chybět samozřejmě nebudou ani oblíbené poledníčky a večerníčky.

Tábor je prakticky ze všech stran obklopen lesem a okolí skýtá výborné podmínky pro pěší turistiku i cykloturistiku. Autem či na kole je možné se vypravit do okolí, kde naleznete mnoho zajímavostí.

V areálu je k dispozici bufet a bar. Pro sportovní vyžití je možné využívat hřiště na házenou, volejbal, tenis a také minigolf (za poplatek). Svůj prostor s houpačkami a pískovištěm si jistě rychle najdou i menší děti. Součástí služeb je i půjčovna kol (10 ks, za poplatek) a sportovních potřeb. Ve společenské místnosti je připraven stůl na stolní tenis, stolní kopaná, biliár, ale také klavír. V případě zvláště teplého počasí jistě nezůstane bez povšimnutí venkovní bazén, který se nachází hned za západní branou areálu Melchiorova Huť.

Ubytování je zajištěno v dřevěných chatkách se třemi lůžky (1 lůžko a 1 palanda). Ve všech chatkách je elektřina. V samostatné přilehlé budově jsou WC, umývárna a sprchy s teplou vodou. Další ubytování je k dispozici v hlavní trojpodlažní zděné budově ve dvou až šestilůžkových pokojích. Na každém patře jsou společné WC, umývárny a sprchy. V samostatném křídle hlavní budovy je k dispozici jídelna, přednáškový sál a společenská místnost. Stravování je společné (snídaně, oběd, večeře). Specialitou je snídaně podávaná po velkou část dopoledne (8 až 10 hod) a za jasného počasí jednoduchá půlnoční večeře pro pozorovatele.

Tábor je celý oplocený s možností uzamčení všech tří vstupních bran. Dalekohledy budou umístěny na prostorné travnaté ploše – fotbalovém hřišti. Do tábora je přístup autem, je zde i možnost parkování (týdenní poplatek za auto je 100,- Kč). Nejjednodušší spojení hromadnou dopravou je přes Plzeň autobusy vyjíždějícími z Centrálního autobusového nádraží směrem na Karlovy Vary. Od vybraných spojů budeme organizovat dopravu auty organizátorů z Úněšova do Melchiorovy Huti.

Jednotná cena za 8 pobytových dní (22. ‑ 29. 8. 2009) je 2800,- Kč. Částka zahrnuje ubytování včetně lůžkovin s povlečením, celodenní stravu, provozní náklady (zásobování, přednášky, ...), přítomnost zdravotnice v táboře, pojištění účastníků (na přihlášce musí být uvedeno Vaše rodné číslo - bez tohoto údaje organizátoři nemohou pojištění zajistit). Kvůli způsobu placení není možné brát ohled na pozdní příjezd či předčasný odjezd účastníků. V takovém případě bohužel nelze vracet peníze za nevyužité služby.

Přihlášky přijímáme v elektronické podobě nebo poštou na níže uvedených adresách obou pořadatelů:

K. Halíř
Hvězdárna, Voldušská 721
337 11 Rokycany
halir@hvr.cz

nebo

J. Majorová
HaP hl. m. Prahy, Petřín 205
118 46 Praha
majorova@observatory.cz

Formulář přihlášky naleznete i na stránkách Hvězdárny v Rokycanech www.hvr.cz a Štefánikovy hvězdárny v Praze (včetně elektronické přihlášky) www.observatory.cz.

Přihlášku zašlete nejpozději do pátku 13. března 2009. U nezletilých účastníků požadujeme doprovod dospělé osoby. Mimořádně a po dohodě s organizátory lze takového účastníka přijmout i s písemným souhlasem jeho zákonných zástupců. Kapacita tábora je sice více než 100 lidí, ale berte v potaz skutečnost, že v minulém roce byl zájem vyšší než kapacita tábora. Není proto vyloučeno, že některé zájemce, kteří se přihlásí později, budeme muset odmítnout. Bude dbáno na pořadí došlých přihlášek.

Každý přijatý účastník (resp. jeho rodina) obdrží do konce března potvrzení přihlášky spolu s podrobnějšími pokyny a také informace o možných způsobech zaplacení zálohy (včetně platby na účet). Veškeré dotazy lze písemně, telefonicky nebo prostřednictvím elektronické pošty vyřídit na shora uvedených adresách. Na internetových stránkách Hvězdárny v Rokycanech najdete mapku a fotografie, pořízené při loňské Dovolené s dalekohledem v Melchiorově Huti. Fotografie z předešlých ročníků Dovolené s dalekohledem, které se konaly v Pivoni, jsou umístěny na stránkách Štefánikovy hvězdárny v Praze.

Doufáme, že za pomoci Vaší dobré nálady, nadšení pro astronomii a dobrého počasí (které bohužel nejsme schopni garantovat a nelze je reklamovat) se Dovolená s dalekohledem 2009 vydaří a srdečně Vás na ni zveme.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1171