Merkur na ranní obloze (aktualizováno 24.10.)
Datum: Wednesday, 22. October 2008
Téma: Planety


Vzhledem k nestálému počasí zde máme možná poslední možnosti vidět Merkur na ranní obloze.

Jak jsem zjistil v posledních dnech, Merkur je dobře viditelný na ranní obloze a vzhledem k času pozorování cca 6:30 až 7:00 se divím, že se o něm nikdo moc nezmínil. Zkusím alespoň dodatečně upozornit a poslat nějaké fotografie

Merkur má nyní velmi výhodnou ranní elongaci, kdy nejvíce od Slunce se jevil 22. 10. a nyní se zvolna ke Slunci začne přibližovat. Klíčovým údajem, který nás v následujících dnech bude zajímat je především jeho jasnost, která nyní poroste až k -1 mag! To velmi usnadní jeho viditelnost. Mám ověřeno, že je i laicky nepřehlédnutelný, pokud je u obzoru průzračno a má k -1 velikosti. Navíc se k němu nyní přidá srpek Měsíce.


Merkur a Měsíc, zdroj: Sky&Telescope.com

Na ranní obloze je také viditelný Saturn a pokud na něj namíříte dalekohled, nelekněte se, že skoro zmizely prstence. Jsou totiž velmi sevřené a příští rok se může stát, že je neuvidíte ani ve větším dalekohledu.

Následují snímky z minulých rán..


Merkur, Saturn a Měsíc ráno 24. října, foto: Martin Gembec


Merkur u Jablonce nad Nisou 24. října, foto: Martin Gembec

21. 10. Snímky od mého kamaráda a spolupracovníka na Astronomických setkáních v Jablonci nad Nisou a také můj pokus o zachycení obou planet i za poněkud mlhavých podmínek.


Merkur nad Černou Studnicí, foto: Aleš Majer


Merkur a Saturn, foto: Martin GembecTento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1151