Polární záře tady a teď
Datum: Thursday, 20. November 2003 Téma: Slunce
Dostáváme informace, že z našeho území je právě v těchto chvílích (19:45 SEČ)pozorovatelná polátní záře. Informace přicházejí z celé republiky (a nejen naší). Napište nám své zážitky.
Michael Kročil, Třebíč
Někdy situace donutí člověka změnit naplánovaný a automatický program na manuální... Původně jsem nepředpokládal, že bych tento čtvrtek vůbec "něco" pozoroval. Obloha se přes den krásně vyjasnila, ve večerním programu odpadla jedna zkouška hudebníků a já si plánoval, jak budu dělat pořádek doma ve svých věcech. Volných večerů mám opravdu málo. Ale... Odpoledne přišel alert, že je zvýšená pravděpodobnost polární záře. Na to už jsem si zvykl, takže jsem to vzal na vědomí, ale nic víc. Večer jsem přišel z práce a hned zase odjížděl mimo město do Výčap, uklidit aparát kapely. To jsme stihli do hodiny a následoval návrat do Třebíče s kamarádem, který má auto. Pamětliv odpoledního alertu jsem po výjezdu z Výčap ( jsou přesně na jih od města a tudíž jsme sever měli přesně před sebou) začal sledovat oblohu a vidím zelený pás ve směru na Třebíč. To by mohlo být světelné znečištění, nebo oblačnost, tak se ujišťuji a koukám výš - no jsou tam pruhy. Informuji kamaráda, ten to vidí taky. Slovo dalo slovo a odbočujeme z hlavní silnice směrem do pole a vyskakujeme z auta. Je tam. V 18hodin 20 minut sledujeme polární záři 4 kilometry jižně od Třebíče na opuštěné vedlejší silnici. Celý obzor zeleně svítí, skoro jako po západu Slunce a výše, asi od Polárky dolů se objevují červené závěsy. Beru mobil, volám na hvězdárnu do Třebíče, pan Mahr se už postará, aby se to dozvědělo co nejvíce lidí. Píšu sms na APO, a telefonuji známým. Světlo je intenzivní, ztrácí se zapadající souhvězní Severní koruny, i Velký vůz má problémy se přes to dostat. S kamarádem jsme tam vydrželi asi 20 minut a pak jsme dorazili do Třebíče. Počítal jsem, že záře za chvíli opadne. Zmýlil jsem se.
Doma, to je v Třebíči, jsem se zeptal našich radioamatérů, co to dělá na CB pásmu. Odpověděli, že slyší celý svět. Lítalo tam Turecko a nevím co ještě. V domnění, že úkaz bude končit, jsem se pustil do svých nedodělků. Když o půl osmé večer přišel další alert, že záře stále trvá, nevydržel jsem to a vytáhl jsem z police rok odpočívající Zenit 11, s tím, že se jde fotit. Na koupi filmu jsem měl půl hodiny, než mi zavřou v supermarketu. I to se stihlo. A potom jsem vyrazil do polí, abych se vyhnul světlům. Udělal jsem 2 kilometry pěšky a skončil jsem na naší hvězdárně. V průběhu cesty jsem dělal patnáctivteřinové expozice a jsem zvědav, jak dopadnou fotky. Na hvězdárnu jsem dorazil o půl deváté, znovu jsem fotil a vytáhnul si dalekohled. Záře zmohutněla. Červené sloupy prošly zenitem a začaly dobývat jižní obzor. Vážně ohrožen byl i Mars, u kterého se asi ve 21.35 vytvořil oblak neurčitého tvaru a barvy. To nejlepší přišlo asi o pět minut později, kdy se pravděpodobně poblíž Pegase objevily asi čtyři svazky rozbíhajících se paprsků, které vystřelovaly(!) proudy světel jako laser show na diskotéce. Po této asi minutu trvající parádě se záře začala pomalu vytrácet a já ukončil pozorování asi ve 21.50. Vyfotil jsem asi 25 fotek a spokojený jsem šel spát.
Antonin Holik, Olomouc
Me fotografie se strucnym komentarem jsou
ZDE.
Jaromír Ciesla, Chlebičov
Je dobré mít psa. Ten když vás vytáhne na procházku není o překvapení nouze. Tak třeba 20 listopadu v 19:30. Slunce je již pod obzorem a mněla by být tma. Nad severním obzorem je ale poměrně jasno. Jdu se psem urychleně za vesnici a zapomínám na psa. Nad severním obzorem se odehrávalo úchvatné představení. Od zhruba půl osmé do desáté hodiny večerní se po obloze promítaly kužely a fleky světle modrých, nazelenalých a červených světel. Chvílemi byla záře více jak přes půl oblohy. Krrásné řasy se promítaly i nad jižním obzorem ve výši nad 60 stupni nad obzorem. Jedným slovem úchvatné.
Na serveru astro.cz naleznete malou fotogalerii dnešní polární záře.
Petr Kadleček, Benešov
V pět hodin jsem koukal na webové stránky SOHO a Kp index neustále zobrazující 10 a jásná obloha venku dávali jasně najevo, že když počasí vydrží, bylo by možné vidět polární záři i nad naší republikou a ono to přišlo.
Ano, od 19.50 kdy sledujeme oblohu je vidět Polární záře. Pozorujeme na kopci mimo město tudíž máme téměř ideální podmínky pro pozorování. Nejedná se jen o jakési sotva patrné barevné "obláčky", ale souvislé pásy táhnoucí se od východu k západu jako duha. Celý severní obzor se topí pod nazelenalou barvou až do výše zadní oje Velkého vozu. Intenzita se neustále mění, ale pás až doteď (22.45) nepřetržitě září. V 20.10 hod nastává první větší zjasnění kdy zelená aurora zabírá třetinu oblohy, pak se intenzita rapidně snížila. To netrvá ani do půl deváté, kdy na severovýchodním obzoru v okolí vycházejícího Orionu začíná úchvatná podívaná v podobě zintenzujicích se oblaků světlezelené barvy přecházející na okrajích do slabě červené. Ovšem nejgrandioznější podívaná nastala mezi 20.45 - 21.00 kdy souvislá vrstva aurory zabírá polovinu oblohy až po Kasiopeu v nachově červené barvě. Severní obzor zintenzivňuje na zelené v podobě třásní, které se rychle a neustále mění. Zíráme v němém úžasu a je slyšet jenom spoušt' fotoaparátu. Tahle intenzita nekončí, začínají se objevovat oblasti paprskovitých září které se rozšiřují neustále k jihu. Rekord nastává cca 20.55 kdy se v zahaluje září souhvězdí Velryby a planeta Mars. Nyní se tři čtvrtiny oblohy topí v pásech barev od zelené přes namodralou po karmínově červenou. Prostě neuvěřitelná věc na tyto zeměpisné šířky! Po tomto šou intenzita zvolna slábne až se zdá, že je po všem. Severní obzor ovšem neustále září nazelenale. Do desáté hodiny už je to čajíček. V 10.10 intenzita opět roste, teď obloha předvádí paletu hlavně červené barvy a aurora je opět až u Kasiopeii znovu se spoustou světlejších neustále se měnících třásní, celé to trvá až do našeho odchodu (22.45) kdy vyhládlí, ufocený a zmrzlí balíme věci také z důvodu zvedající se mlhy. Polární záře ale ještě není konec. Je to moje první pozorovaná polární zář a celá ta leta čekání a neúspěchů kvůli času nebo počasí jakoby mi byla vyplacena i s úrokama na tak grandiozní podívané. Jen jsem si ještě vzpomněl: Babička mi nedávno říkala, že ve vosumatřicátém tady také byla vidět velká polární záře a hned nato přišla válka. Lidi to tomu přičítali, že prý šlo o špatné znamení. Doufám, že to jsou jenom pověry :o)
Honza Mocek, Bohdanec u Pardubic
Konečně polární záře hodná toho, aby se třpytila nad hroby dobrodruhů v umělých trempských písních ("...a nad hrobem polární zář").
Mezi 22:12 a 22:25 výrazné červené pruhy a fleky na různých místech oblohy, například v Labuti, a vlevo od Blíženců. Ten pruh v Labuti se dvakrát zaostřil a jeho levý kraj se při tom zdál do žluta.
Na severovýchodě červeně zářící oblast měla zpočátku pravý okraj svislý a velice ostře ohraničený, během několika minut se její tvar několikrát výrazně změníl. Jen 10-15 stupňů vpravo na temné obloze zářily hvězdy: Pollux,Castor a Saturn.
A to jsem pozoroval v přesvětleném centru a azimuty 0-50 stupňů z našeho bytu prostě nevidím, kdoví co se dělo tam. mo
Ve 22:30 už je "po všem" a jdu na kutě.
Pavel Troják, René Papoušek, Přídolí (okres Č.Krumlov)
20:45-21:15, 680m.n.m.vysoko nad inverzní oblačností
nad celým severním obzorem jasná zelená polární záře, po stranách oblouky načervenalé.
Pak se rozjíždí divadlo hodné polárních krajů, vysoko v zenitu zelenavé výtrysky rozpínající se 20st. od centra, měnící se zářivě zelenavé, pozvolna červenající oblasti v Tau, Lyr, And.
František Kundracik, Bratislava
20:40 - Všimol som si alert na IAN a APO, pohľad z balkóna - nad severozápadom je obloha neobvykle presvetlená neutrálnou (možno nazelenavou) farbou, ale táto strana je presvetlená vždy (svetlá obce), odchádzam však pred panelák na lúku pod Sandbergom, odkiaľ je lepší rozhľad.
20:45 - Vychádzam z paneláku, všimol som si, že je úplne jasno, iba v zenite cez Pegas sa západným smerom tiahne "cirrus". Prehľadávam oblasť Veľkého voza a okolie, ale jediná červená farba sú reklamy supermarketu.
20:48 - Chcem sa vrátiť domov, keď som si všimol, že "cirrus" nápadne zmenil svoj tvar. S úžasom si uvedomujem, že to najzaujímavejšie musím hľadať nie nad severným obzorom, ale v zenite smerom na juhozápad. A VTEDY TO ZAČALO!!!
Bledý "oblak" nachádzajúci sa priamo v Pegasovom štvorci zrazu prudko zvýšil svoj jas a zmenil štruktúru, vystreľujú z neho "vodopády" svetla rôznymi smermi. Je to veľmi dynamické - ako pri ohňostroji. Niekoľko výronov smeruje na mňa, až mám pocit, že sa im musím vyhnúť!
20:50 - Farba sa zmenila na neónovú a úchvatné divadlo pokračuje. Spamätávam sa a chcem zatelefonovať priateľom, ale zrazu je koniec - jas klesá a celý úkaz rýchlo zaniká a o chvíľu žiari už iba Mliečna cesta.
21:00 - Starostlivo sledujem oblohu v zenite, ale okrem občasných nevýrazných zjasnení v Perseovi a Cassiopei nič nevidno.
21:10 - Vraciam sa domov a občas kontrolujem situáciu z balkóna. Nazelenalé presvetlenie oblohy nad severozápadom sa postupne vracia do bežného stavu.
Bol to naozaj neobvyklý zážitok, ktorý vysoko predčil moje očakávania...
Honza Mocek, Bohdanec u Pardubic
Mdle bílý, oblouk s náznakem do zelena nad severním obzorem.
V 21:00 šikmý pruh nad vycházejícím Orionem (azimut 120 st), trochu to vypadá jako intenzivní zvířetníkové světlo :-) po minutě se rozděluje na dva "obláčky" a mizí. Snad to nebyly reflektory vzdáleného auta v mlze!
Kolem 21:15 SEČ nejintenzivnější část severního oblouku u Denebu.
Ve 21:31-32 meteor cca 2 mag přímo skrz velký vůz zahalený v "oparu" polární záře.
21:40 náznak "záclony" 10 stupňů vlevo od oje velkého vozu.
Celé už to ustupuje na sever a klesá k obzoru.
Martin Bohaty, Praha
První polární záře, co jsem kdy viděl (a to už bylo probdělých nocí) a hned taková krása. Když jsem včera četl na www.spaceweather.com o další erupci třídy X, doufal jsem, že už to skutečně vyjde. A vyšlo:) Pozoroval jsem z okraje Prahy asi od 20:00 do 20:45. Zhruba na třetině severní oblohy byla jasně patrná zelená záře (chvílemi spíše zelenošedá). Většinou se zdálo, že jde o více méně jednolitý útvar, který se občas jako by rozpadl do řady jasnějších a tamvších pruhů (tohle "přelévání bylo zcela jasně patrné). Zkrátka nádhera... jen škoda, že jsem neměl film do foťáku...
Marek Kolasa, Marek Gavenda, Havířov
To co jsem viděli zhruba od 20.30 do 21.00 SEČ je opravdu něco velkolepého. Taková intenzivní záře tady snad ještě nebyla (každopádně my jsme žádnou takovou ještě neviděli). Celý severní obzor je jasně nazelenalý a rychle měnící se fragmenty jsme pozorovali i kousek nad Marsem!
Honza Mocek, Bohdanec u Pardubic
Prestoze se dela mlha a sodikove vybojky do toho perou, nad severnim obzorem je v elevaci 20-30 stupnu podivne zabarveny opar. Barvu bych popsal jako "nazelenale mleko" a chvili v tom byl tusitelny svisly pruh (pres korbu velkeho vozu:-), to vse okolo 20:20 SELC.
|
|