Přelety ISS (aktualizováno 28.9.)
Datum: Thursday, 25. September 2008
Téma: Kosmonautika


Právě v těchto dnech je možné pozorovat přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS a to ve večerních hodinách kolem 20. hodiny.

Ta se jeví jako velmi jasná hvězda, zpočátku kolem 2 mag nad západním obzorem, ale při průletech vysoko nad obzorem a nad východem bývá jasná asi jako Venuše. Kromě ní doporučuji také automatickou loď ATV, která se nedávno od ISS oddělila a bude postupně navedena do hustých vrstev atmosféry, kde shoří. Díky tomu je tato loď docela jasná. Pravděpodobně kolem 0 mag, pokusím se to osobně prověřit. Přelety ISS a ATV celkem spolehlivě zjistíte na serveru Heavens-Above.com, popřípadě velmi zajímavém serveru Calsky.com.

Nyní k mému pozorování z úterka. Na severu Čech se totiž večer náhle vyjasnilo a mohl jsem pozorovat jeden z přeletů ISS. Bylo to poněkud narychlo.. měl jsem práci, když najednou koukám, že venku je celkem jasno - v 19:45 jsem si vyjel přelety a viděl, že ISS letí za 1/4 hodiny. Okamžitě jsem šel připravit foťák na stativ, dále jsem vytáhl doma nějakou krabici, postavil ji na parapet a na střechu skleníku pro kaktusy jsem postavil vypuklou pokovenou čočku a celou tuto sestavu připravil tak akorát, abych mohl vyfotit přelet. Možná se mi to nepovedlo v tom spěchu přesně zaostřit, nebo už jeví zrcadlo při takto šikmém úhlu pohledu moc velké vady, každopádně došlo k tomu, že obraz ISS i jasnějších hvězd je jakoby dvojitý. I tak jsem ze snímku celkem nadšen. Pokusil jsem se totiž srovnat horizont a foťák umístit někam, kde neruší proti obloze.Mám tyto celooblohové záběry opravdu rád, zvláště když vyjdou za pokročilého soumraku na stále ještě modravé obloze a zde dokonce s oblačností.. A tak mi ani nevadí, že nemohu použít lepší optiku, než toto zrcadlo. I přes zmíněné vady si myslím, že je to moje nejlepší fotka celooblohového přeletu ISS a doufám, že někdy "vymyslím" ještě lepší.

Ještě jeden pokus:

Zatímco předchozí snímek jsem fotil ve městě, tentokrát jsem se zaměřil na vyfotografování přeletu v nedotčené přírodě. Vybral jsem si oblíbené stanoviště nedaleko osady Jizerka ve stejnojmenných horách. Po 20. hodině se již téměř dokonale setmělo, takže obloze již kromě ISS dominovala Mléčná dráha. Snímek míří k severu, kde je vidět Polárku (bodový vzhled) a všechny hvězdy se kolem ní jakoby otáčí (různě dlouhé čárky při 5 minutové expozici). Nejznámnější souhvězdí Velký vůz je u dolního okraje, Mléčná dráha prochází přes celou oblohu a nahoře jde "letním trojúhelníkem" tvořeným hvězdami Deneb, Vegou a Altairem a ztrácí se v souhvězdí Hadonoše. Vpravo od Polárky na vrcholku stromu vidíme "W" souhvězdí Kassiopeji.
Na snímku je patrné, že přelet začíná vlevo u hvězdy Arkturus v souhvězdí Pastýře a končí u galaxie M 31 v Andromědě, neboť do této výšky již sahal zemský stín. Pegasův čtverec je na snímku velice zdeformovaný a je u pravého okraje.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1143