Rekordně blízký průlet
Datum: Friday, 19. March 2004
Téma: Meziplanetární hmota


Malá blízkozemní planetka, kterou objevil v pondělí vyhledávací program LINEAR, proletí večer 18. března v zatím nejmenší vzdálenosti, jaká kdy byla při průletech zaznamenána - 43 000 km nad zemským povrchem.

Těleso, které již dostalo předběžné označení 2004 FH má v průměru asi 30 m, bylo následující noc po objevu potvrzeno i pozorováním z české Kleti a slovenské Modry. Vzdálenost, ve které proletí (asi 3,4 zemského průměru) je jen o něco větší než výška, v níž se pohybují geostacionární družice (36 000 km) (od tak malého objektu - především díky jeho velké rychlosti se kterou Zemi míjí, nehrozí družicím ani vychýlení z dráhy). K nejtěsnějšímu přiblížení dojde ve 23:08 středoevropského času, kdy planetka na obloze bude mít asi 10 magnitudu (bude ovšem rychle slábnout - 2 hodiny po průletu bude mít 11 a 5 hod. po průletu klesne na 14 mag.). Pro pozorovatele v České republice bude navíc v okamžiku největšího přiblížení prakticky nepozorovatelná.

Objekty veliké 30 metrů prolétávají v této vzdálenosti v průměru jednou za dva roky, většina z nich ale zůstane nepozorována. Těleso 2004 FH rovněž již v noci ze 17. na 18. března pozoroval fotometricky Peter Kušnirák v Ondřejově. Jeho pozorování ukazují, že tělísko poměrně rychle rotuje s periodou asi 3 minuty, a amplituda světelné křivky je 0,9 magnitudy, což naznačuje, že jeho tvar bude značně protažený (obě hodnoty nejsou u takto malých planetek nic neobvyklého).

Díky tak blízkému setkání bude dráha planetky působením Země poměrně výrazně ovlivněna, například sklon dráhy k ekliptice klesne z 3,5 stupně téměř na nulu, velká poloosa dráhy se zvětší z 0,78 AU na 0,82 AU a výstřednost klesne z 0,32 na 0,29. Dráhu tělíska relativně vůči Zemi můžete vidět na přiložených obrázcích.


Dráha planetky 2004 FH v prostoru


Dráha planetky relativně vůči Zemi při nejtěsnějším průletu. Znázorněna je rovněž dráha Měsíce. Zdroj: JPL


Animace, kterou vytvořil Pasquale Tricarico znázorňující pohyb planetky při průletu. Zdroj: Asteroid/Comet Connection






Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=378