A ještě jedna (velmi malá) šance na polární záře
Datum: Wednesday, 05. November 2003
Téma: Slunce


Je sice pravda, že jsem nedávno psal, že aurorálnímu šílenství již je konec. Zdá se však, že ne.

4. dubna explodovala v zapadající oblasti NOAA 486 velmi silná erupce, která byla nejprve hodnocena stupněm X10. Protože však skupina byla již prakticky za limbem, je i z odhadů jasné, že uvolněná energie musela být výrazně větší - minimálně odpovídající stupni X20. Některé odhady říkají, že snad i X30 - X40. Zřejmě tedy nejsilnějí kdy zaznamenaná erupce.

I tato erupce byla doprovázena koronární ejekcí hmoty a protože šlo o výtrysk více než mohutný, dá se předpokládat, že se jeho část otře o zemskou magnetosféru. Rychlost v okamžiku úniku činila nějakých 2380 km/s (pokud je mi známo, je to nejvíc, co bylo kdy naměřeno).

Modely ukazují, že dopad by měl nastat někdy mezi 2100 UT dnes večer a 1500 UT zítra odpoledne, nejpravděpodobnější se jeví čas 0700 UT zítra ráno. Je-li vám toto číslo povědomé, tak vězte, že na tento a blízké časy byly předpovězeny pro předcházející dvě velké erupce a pokaždé se tento model ukázal plus mínus jako velmi spolehlivý.

Závěrem tohoto je, že pokud někdo něco uvidí (míněno polární záři v nízkých šířkách), tak to budou opět Američané ... :-( Ovšem vzhledem ke směru letu se nepředpokládá žádná velká aktivita.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=259